Radosław PatroniakZaktualizowano
Poznanianki podczas turnieju ME we Francji. Od lewej: Agnieszka Kowalczyk, Katarzyna Paszczyk i Natalia Pamięta Fot. Archiwum Black Roses Posnania
Plan minimum został wykonany - reprezentantki Polski na 10. miejscu zakończyły turniej Mistrzostw Europy we francuskim Marcoussis. Polki po zaciętej walce uległy w finale Bowl reprezentacji Włoch 5-19. Turniej we Francji był pierwszym z dwóch rozgrywanych w ramach mistrzostw Europy. W druzynie narodowej naszego kraju wystąpiły trzy zawodniczki Black Roses Posnania.

Zawodniczki trenera Janusza Urbanowicza rozpoczęły rozgrywki w Grand Prix Series w grupie B, gdzie oprócz nich znalazła się także Irlandia, Szkocja oraz Walia. W pierwszym meczu Polki zmierzyły się z kadrą Walii. Biało-czerwone zagrały bardzo dobrą pierwszą połowę, dzięki czemu schodziły na przerwę przy prowadzeniu 14-0 po przyłożeniach Hanny Maliszewskiej oraz Anny Klichowskiej. W drugiej połowie gra Polek nie wyglądała już tak dobrze, a dominować zaczęły rywalki, które zdobywały kolejne przyłożenia odwracając tym samym wynik meczu. Ostatecznie nasze zawodniczki uległy Walii 14-15.

W następnym meczu reprezentantki Polski musiały uznać wyższość Irlandek przegrywając wysoko 0-44. Polki zakończyły fazę grupową porażką 7-21 ze Szkocją, zajmując tym samym ostatnie, czwarte miejsce w grupie, awansując do półfinału Bowl (miejsca 9-12.), w którym czekała na nie drużyna Niemiec.

Biało-czerwone od razu narzuciły przeciwnikom wysokie tempo gry, co poskutkowało prowadzeniem w pierwszej połowie 12-0. Po zmianie stron Polki nadal kontrolowały przebieg meczu. Ostatecznie wynik spotkania ustaliła Katarzyna Paszczyk zdobywając swoje drugie przyłożenie w tym meczu. Polki wygrały z kadrą Niemiec 19-0.

W finale Bowl (mecz o 9. miejsce) polskie zawodniczki zmierzyły się z Włoszkami. Obie drużyny spotkały się niedawno w półfinale turnieju towarzyskiego Roma Sevens. Wówczas górą były Polki, wygrywając po zaciętym meczu 24-19. I tym razem podopieczne trenera Urbanowicza dobrze rozpoczęły mecz, wychodząc na prowadzenie po przyłożeniu Natalii Pamięty. Zawodniczki z Włoch szybko odpowiedziały dwoma przyłożeniami i to one prowadziły do przerwy 14-5. W drugiej połowie reprezentantki Polski nie były już w stanie odrobić strat, przegrywając ostatecznie 5-19.

Ostatecznie polskie zawodniczki zajęły 10. miejsce, które zapewnia utrzymanie wśród najlepszych drużyn Europy. Mistrzostwo zdobył gospodarz turnieju Francja pokonując w finale Rosję 19-12, zaś w meczu o 3. miejsce Irlandia pokonała Anglię 39-7. Drugi turniej Grand Prix Series odbędzie się na przełomie sierpnia i września w Kazaniu w Rosji. W ostatecznej kwalifikacji liczą się wyniki z obu turniejów.

Ostateczna kwalifikacja Mistrzostwami Europy w Marcoussis.:

1. Francja 2. Rosja 3. Irlandia 4. Anglia 5. Walia 6. Belgia 7. Hiszpania 8. Szkocja 9. Włochy 10. POLSKA 11. Portugalia 12. Niemcy

Skład reprezentacji Polski na turnieju Mistrzostw Europy w Marcoussis:
Karolina Jaszczyszyn, Anna Klichowska, Hanna Maliszewska, Marlena Mroczyńska, Marta Nowosz, Monika Pietrzak, Julianna Schuster (Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Agnieszka Kowalczyk, Natalia Pamięta, Katarzyna Paszczyk (Black Roses Posnania), Sylwia Witkowska (AZS AWF Warszawa), Kinga Karlińska (Diablice Ruda Śląska), trener drużyny: Janusz Urbanowicz.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? r.patroniak@glos.com

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Materiał oryginalny: Rugby: Dziesiąte miejsce reprezentacji na pierwszym turnieju ME. Dobry występ poznanianek w kobiecej kadrze - Głos Wielkopolski