Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusałka - jezioro, które łączy. Poznaniacy zwiedzili na rowerach historyczne miejsca. Zobacz zdjęcia

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Przejazd, zorganizowany przez Fundację Barak Kultury razem z Fundacją "Rowerowa Polska" to jedna z kilku odsłon Festiwalu Rusałka, który łączy sport i rekreację z kulturą i historią.
Przejazd, zorganizowany przez Fundację Barak Kultury razem z Fundacją "Rowerowa Polska" to jedna z kilku odsłon Festiwalu Rusałka, który łączy sport i rekreację z kulturą i historią. Zofia Zwierzchowska / Fundacja Barak Kultury
W niedzielę, 10 września, odbyła się kolejna edycja przejazdu rowerowego w ramach Festiwalu Rusałka. W tym roku trasa wiodła przez miejsca historycznie związane z obozami pracy dla żydowskich pracowników przymusowych.

Przejazd rowerowy "Między jeziorami"

Przejazd, zorganizowany przez Fundację Barak Kultury razem z Fundacją "Rowerowa Polska" to jedna z kilku odsłon Festiwalu Rusałka, który łączy sport i rekreację z kulturą i historią.

W tym roku trasa powiodła poznaniaków przez miejsca historycznie związane z obozami pracy dla żydowskich pracowników przymusowych. W trakcie przejazdu uczestnikom towarzyszył i opowiadał o historii mijanych miejsc Paweł Skrzypalik, historyk idei, autor Cyfrowego Lapidarium Poznania – „archiwum społecznie zaangażowanego” oraz Jan Kwiatkowski, edukator historyczny, współpracownik Muzeum Obozu Koncentracyjnego Dachau.

Rowerzyści wyruszyli ze Skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przy ul. Królowej Jadwigi, następnie kierowali się w stronę Stadionu Szyca i Wartostradą w stronę jeziora Maltańskiego. Dalej trasa wiodła wzdłuż jeziora aż na Cmentarz na Miłostowie (do kwatery żydowskiej). Droga powrotna znów poprowadziła obok jeziora Malta i przez stare miasto, a przejazd zakończył przy siedzibie Fundacji na Alejach Marcinkowskiego 21.

To nie koniec atrakcji festiwalu

W sobotę, 16 września o godz. 11 można będzie wziąć udział w spacerze ornitologicznym, a o godz. 17.30 odbędzie się koncert „Zalman” w Szkole Podstawowej nr 57 w Krzyżownikach poświęcony pamięci Zalmana Kłodawskiego, Żyda pochodzącego z Włocławka, który w czerwcu 1941 roku jako młody człowiek trafił do obozów pracy przymusowej założonych przez hitlerowców w Poznaniu i okolicach.

Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie barakkultury.pl/festiwal-rusalka

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski