18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Sąd pracy: Kiedy pracownik może zaskarżyć pracodawcę

Milena Kochanowska
Na pytania czytelników odpowiada Katarzyna Piechowiak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Na pytania czytelników odpowiada Katarzyna Piechowiak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu
Na pytania czytelników odpowiada Katarzyna Piechowiak z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu, czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o sądzie pracy.

Kiedy pracownik może wystąpić do sądu przeciwko pracodawcy?
- Pracownik może wnieść przeciwko pracodawcy pozew do sądu pracy między innymi wtedy, gdy składa odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, ukarania karą porządkową lub pozew o sprostowanie treści świadectwa pracy, albo wnosi o zasądzenie niewypłaconych świadczeń np. wynagrodzenia, ekwiwalentu lub o wypłatę odszkodowania, a także gdy wnosi o ustalenie stosunku pracy.

Chciałabym pozwać pracodawcę o zapłatę zaległego wynagrodzenia za pracę. Do jakiego sądu należy złożyć pozew?
- Powództwo w tych sprawach może być wytoczone przed sąd, w którego okręgu pozwany mieszka lub przebywa, a pozwany nie będący osobą fizyczną ma siedzibę, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, albo też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Co musi zawierać pozew przeciwko pracodawcy?
- Każdy pozew powinien zawierać: oznaczenie sądu, do którego jest skierowany, oznaczenie stron ze wskazaniem ich adresów, precyzyjne określenie żądania, przytoczenie okoliczności faktycznych na poparcie żądań i wskazanie dowodów, określenie wartości przedmiotu sporu i ewentualny wniosek o rozpoznanie sprawy pod nieobecność strony i zwrot kosztów procesu.

Kiedy należy złożyć pozew w sprawach ze stosunku pracy na formularzu "P" i gdzie można go dostać?
- Wniesienie pozwu na formularzu jest wymagane, jeśli sprawa jest rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym, czyli gdy wartość przedmiotu sporu nie przekroczy 10 tys. zł. Urzędowe formularze udostępnia się nieodpłatnie w sądach rejonowych i okręgowych. Ich wzory są też dostępne na stronie www.ms.gov.pl.

Boję się spotkać z pracodawcą w sądzie. Czy w związku z tym mogę ustanowić mojego męża jako pełnomocnika?
- Pełnomocnikiem pracownika przed sądem może być: adwokat, radca prawny, rodzice, małżonek, rodzeństwo, córka, syn, osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia, przedstawiciel związku zawodowego, inspektor pracy albo inny pracownik firmy, w której pracownik jest lub był zatrudniony.

Dostałem dyscyplinarkę. Miałem zawartą umowę na czas nieokreślony - proszę o wskazanie czego mogę w związku z tym domagać się w sądzie?
- Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie.

Jaki mam termin na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, a jaki od rozwiązania umowy bez wypowiedzenia?
- W pierwszym przypadku termin na złożenie odwołania wynosi 7 dni od daty otrzymania pisma o wypowiedzeniu, a
w drugim - 14 dni.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Witam mam pytanie czy pracodawca może płacić mi 11zl na godzinę gdy od 2019 weszła ustawa ze powinno dostawać się 12zl Ale umowę mam od 2018 roku
T
Teresa
Nic nie zrobisz oni maja swoich prawnikow.Ja mialam podobna sytuacje i na umowo zlecenie byl syn zatrudniony.Podalismy do sadu i umozono,Jak jestumowa na czas nieokreslony wtedy jest szansa.U nas nie zaplacil za 2 mies pensji.Nic z tego.Probowalam wszystkiego i nic.Ci co maja swoje firmy znaja prawo co moga.Nic nie zrobisz Tomaszu.
e
emil
Witam mam pytanie czy pracodawca może zatrudniać pracowników na umowe zlecenie i jak jest wypadek w pracy bez uprawnień wysokościowych i jemu uchodzi to koło nosa??
t
tomasz
Moja dziewczyna będąc w ciąży zaczęła pracę w małym sklepie monopolowym. O ciąży poinformowała pracodawce, ten skierował ją na badania, które mu później dostarczyła. Po miesiącu stwierdził, że umowy jej nie da bo sklep nie przynosi na tyle dochodów aby zatrudnić dodatkowego pracownika ale że może pracować 'na czarno'. Moje pytanie do jakiego organu skierować taką sprawę i o co ewentualnie można się w tej sytuacji ubiegać
Dodaj ogłoszenie