Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub: cywilny czy konkordatowy? Zawieramy związek małżeński

Milena Kochanowska
Jakie dokumenty musimy złożyć w USC? Czy możemy już wziąć ślub na przykład we własnym ogrodzie? Czy za ślub cywilny zapłacimy więcej niż za konkordatowy? Na pytania odpowiada Mariusz Kopeć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu

Jestem 10 lat po rozwodzie i zamierzam w najbliższym czasie wziąć ślub ponownie. Jakie dokumenty powinienem dostarczyć do USC i czy muszę mieć odpis wyroku rozwodowego?
- Jeśli urodził się pan w tym samym mieście, w którym chce pan teraz wziąć ślub lub pierwszy związek zawierał pan w tym samym urzędzie, gdzie planuje pan zawarcie kolejnego, wystarczy jeśli przy złożeniu wniosku będzie miał pan przy sobie dowód osobisty. Jeżeli tak nie jest, prócz dowodu musi pan złożyć w urzędzie skrócony odpis aktu urodzenia i aktu pierwszego małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub tez odpis wyroku rozwodowego.


W tym roku chcemy się pobrać. Czy za ślub cywilny zapłacimy więcej niż za konkordatowy?

- W obu przypadkach opłata za sporządzenie aktu małżeństwa jest taka sama i wynosi 84 złote. Wpłaca się tę kwotę już przy załatwianiu pierwszych formalności w urzędzie. Jeżeli zdecydujecie się państwo na ślub konkordatowy, powinniście z urzędu otrzymać konieczne zaświadczenie, które dostarczycie księdzu w wybranym kościele, w obojętnie jakiej miejscowości, a wówczas opłatę będziecie państwo musieli uiścić na konto gminy, na terenie której znajduje się kościół.

Mieszkam w Lesznie, a mój przyszły mąż w Szczecinku. W którym urzędzie stanu cywilnego powinniśmy wziąć zaświadczenie potrzebne do ślubu konkordatowego?
- Zaświadczenie wydaje urząd w miejscu zameldowania jednego z przyszłych małżonków. Możecie więc państwo odebrać takie zaświadczenie albo w Poznaniu, albo w Szczecinku.

Jestem zameldowana w Poznaniu, a mój przyszły mąż w Tarnowie Podgórnym. Ślub cywilny chcielibyśmy wziąć jednak podczas wakacji w Zakopanem. Czy będzie to możliwe?
- Ślub cywilny można wziąć w każdym urzędzie stanu cywilnego, jaki sobie wybierzemy. Musicie państwo przynajmniej na miesiąc przed planowanym ślubem pojechać do Zakopanego i zarezerwować sobie termin oraz załatwić niezbędne formalności. Trzeba zabrać ze sobą skrócone odpisy aktów urodzeń i dowody osobiste. Urząd w Zakopanem o zawarciu państwa związku zawiadomi USC w Poznaniu i Tarnowie Podgórnym.

Mamy pięknie utrzymany, duży ogród. Bardzo byśmy chcieli, by nasza córka i przyszły zięć wzięli ślub właśnie w tym miejscu. Czy jest to możliwe?
- Niestety, ale przepisy jeszcze na to nie pozwalają, ale być może jest to kwestia najbliższej przyszłości. Związek małżeński może być zawarty poza urzędem, tylko wtedy, gdy z ważnych przyczyn nie jest możliwe, by jedna ze stron stawiła się w urzędzie. Taką przyczyną może być na przykład choroba. Wówczas urzędnik może udzielić ślubu w domu lub w szpitalu.


Mój narzeczony jeszcze przez rok będzie w zakładzie karnym, ale mimo to podjęliśmy decyzję o zawarciu małżeństwa. Czy wszystkie formalności mogę załatwić sama i gdzie mógłby odbyć się nasz ślub?

- Może pani załatwić jedynie formalności dotyczące pani osoby. Do przyszłego męża, do zakładu karnego pojedzie urzędnik, by na miejscu mógł wypełnić niezbędne dokumenty. Jeśli pani narzeczony nie dostanie przepustki, ślub będzie musiał odbyć się w zakładzie karnym.

Chcemy się pobrać. Czy mógłby pan podpowiedzieć nam jakieś wyjątkowo szczęśliwe daty lub miesiące, w których najchętniej zawierane są śluby?
- Oczywiście szczęście pary nie zależy od daty zawarcia ślubu, niemniej ludzie najczęściej chcą brać śluby w miesiącach, które mają w swej nazwie literę "r". Popularnością cieszą się także charakterystyczne daty, w tym roku taka jest na przykład 12. 12. 2012, ale z racji tego, że jest to środa śluby nie będą możliwe, bo udzielamy ich tylko w piątki i soboty.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski