Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sous vide - gotowanie w próżni

Tomasz Różański
Tomasz Różański
Tomasz Różański Archiwum
W ubiegłym roku w Lublinie miałem przyjemność uczestniczenia w szkoleniu metodą sous vide, które prowadził Bruno Goussault, na którym objaśnił tajniki kuchni sous vide - czyli gotowania w próżni w niskich temperaturach.

Sir Benjamin Thompson hrabia Rumford był pierwszym, który opisał niskotemperaturową metodę gotowania w 1799 roku. Opracowana została w latach 70-tych we Francji przez George'a Pralusa, ale naukowe podstawy zawdzięcza się właśnie Bruno Goussaultowi, który wprowadził sous vide do powszechnego użytku w restauracjach.

Świeżość, kolor i wygląd pozostają niezmienione aż do konsumpcji.

Dziś szefowie hoteli i restauracji na całym świecie stosują tę technikę z powodu swoich licznych zalet. Stosując sous vide, co tłumaczy się z języka francuskiego jako "w próżni", świeże jedzenie, takie jak ryby, mięso lub warzywa są pakowane próżniowo, a następnie umieszczane w kontrolowanej kąpieli wodnej.

Temperaturę wody kontroluje urządzenie zwane cyrkulatorem temperatury, które nieustannie ją mieszając utrzymuje odpowiednią ilość stopni.

Sous Vide to technika, która ułatwia przygotowanie zdrowych i odżywczych potraw, bogate w naturalny smak i witaminy. Jest to technika, która nie zmienia struktury mięsa.

Podczas tradycyjnego gotowania potrawy bogate w smak i witaminy często są uwalniane do wody lub powietrza. W przypadku skorzystanie z metody sous vide w przygotowywanej żywności pozostają skoncentrowane smaki i witaminy. Produkty przygotowane w ten sposób są bardziej soczyste, nie tracą objętości, a co więcej jeśli nie zostaną wyjęte z opakowania próżniowego, zachowują bardzo długo świeżość.

Istotny dla szefów kuchni jest też fakt, że potrawy można szybko odgrzać, bez utraty ich smaku i jakości. Produkt końcowy zawiera nie tylko wszystkie witaminy i składniki odżywcze, które normalnie są tracone, ale także cały smak żywności. To zapewnia bardziej intensywny aromat i smak. Świeżość, kolor i wygląd pozostają niezmienione aż do konsumpcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski