Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stabilne działanie rodzinnych firm, mimo śmierci lub przejścia na emeryturę właściciela - to ma zapewnić fundacja rodzinna

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
PAP
PAP
- Ponad 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne. Tylko 8 proc. tych firm ma już ustaloną sukcesję - ich właściciele wiedzą, że rodzina, dzieci są zainteresowani prowadzeniem przedsiębiorstw. Może to zmienić ustawa o fundacji rodzinnej - mówiła poseł Jadwiga Emilewicz.
- Ponad 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne. Tylko 8 proc. tych firm ma już ustaloną sukcesję - ich właściciele wiedzą, że rodzina, dzieci są zainteresowani prowadzeniem przedsiębiorstw. Może to zmienić ustawa o fundacji rodzinnej - mówiła poseł Jadwiga Emilewicz. Adam Jastrzębowski
- Utworzenie instytucji fundacji rodzinnej to odpowiedź na głosy polskich przedsiębiorców, to rozwiązanie zapewni stabilne działanie rodzinnym przedsiębiorstwom – mówiła w poniedziałek w Poznaniu wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Wprowadzenie przepisów o fundacji rodzinnej ma zapewnić polskim firmom stabilne działanie pomimo śmierci lub przejścia na emeryturę właściciela. Obecnie tylko ok. 8 proc. polskich firm rodzinnych ma już ustaloną sukcesję.

Wiceminister Semeniuk-Patkowska uczestniczyła w poniedziałek w Poznaniu w spotkaniu z przedsiębiorcami i organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców dotyczącym ustawy powołującej nową instytucję, jaką będzie fundacja rodzinna. Fundacja taka ma pomóc firmom rodzinnym kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej, niż jedno pokolenie.

- Z tego rodzaju przepisów korzystają już firmy w Europie i na świecie, teraz wprowadzamy je także w Polsce. Dzięki nim wszyscy zyskują – przedsiębiorstwo będzie funkcjonować, zachowane zostaną miejsca pracy, a rodzina właściciela będzie zabezpieczona. To dzisiejsze spotkanie tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to projekt, który jest ponad podziałami politycznymi. Już w Sejmie słyszeliśmy: sensowny projekt, potrzebny, szybki do wdrożenia – mówiła Olga Semeniuk-Patkowska.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o fundacji rodzinnej. Za projektem ustawy z poprawkami opowiedziało się 441 posłów.

Olga Semeniuk-Patkowska podkreśliła, że zależy jej na tym, by podobne spotkania odbyły się także w innych regionach kraju.

W pewnym zawodach łatwiej znaleźć zatrudnienie niż w innych. Gdzie jednak występuje największy deficyt pracowników? Wojewódzki Urząd Pracy opracował raport dotyczący absolwentów wielkopolskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych dla rocznika 2020/2021. Zawarł w nim m.in. prognozę zapotrzebowania pracowników w 2022 roku. W jakich zawodach najłatwiej będzie znaleźć pracę w Wielkopolsce? Sprawdź kolejne zawody --->

Tych zawodów brakuje w Wielkopolsce. Sprawdź, komu najłatwie...

- Ta ustawa jest potrzebna po to, aby zabezpieczyć kapitał firm, zostawić go w kapitale polskim oraz zwiększyć ten potencjał sukcesji rodzinnej. Mam nadzieję, że ustawa zostanie podpisana pod koniec lutego przyszłego roku, wejdzie w życie w pierwszej połowie przyszłego roku - poinformowała.

Z kolei poseł Jadwiga Emilewicz, która zorganizowała spotkanie w Poznaniu, przypomniała, że firmy rodzinne są ważną częścią polskiej gospodarki.

- Ponad 830 tys. firm w Polsce to firmy rodzinne. Tylko 8 proc. tych firm ma już ustaloną sukcesję - ich właściciele wiedzą, że rodzina, dzieci są zainteresowani prowadzeniem przedsiębiorstw. Może to zmienić ustawa o fundacji rodzinnej. Cieszę się, że ustawa, nad którą pracowałam jeszcze w resorcie przedsiębiorczości i technologii została przyjęta przez Sejm - dodała Emilewicz.

Obserwuj nas także na Google News

Zgodnie z ideą fundacji rodzinnej przedsiębiorstwo i majątek rodzinny będą mogły być przekazane fundacji, która będzie nimi profesjonalnie zarządzać. Nowe rozwiązanie pozwoli uchronić polskie firmy rodzinne przed rozproszeniem majątku lub sprzedażą obcemu kapitałowi.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Oświadczenie majątkowe zawiera informacje o stanie majątku w danym roku rozliczeniowym. Według przepisów, zobowiązani do opublikowania informacji o swoim majątku, muszą poinformować opinię publiczną o zgromadzonych pieniądzach, posiadanych nieruchomościach, a także przedmiotach, których wartość przekracza 10 tys. zł. Obowiązek dotyczy także przekazania informacji o zaciągniętych pożyczkach i kredytach.Aby zobaczyć oświadczenia majątkowe prezesów poznańskich spółek miejskich, przejdź do galerii --->

Tyle zarabiają prezesi spółek miejskich w Poznaniu. Wysokość...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski