Stoch skacze w Niemczech, Kowalczyk biegnie w Czechach

JAC
Kamil Stoch skacze w Niemczech, a Justyna Kowalczyk biegnie w Czechach
Kamil Stoch skacze w Niemczech, a Justyna Kowalczyk biegnie w Czechach Fot. Andrzej Szozda
Pięciu Polaków wystąpi w niedzielnym konkursie Pucharu Świata, który odbędzie się na dużej skoczni w niemieckim Willingen. Podczas piątkowych kwalifikacji zwyciężył Szwajcar Simon Ammann, który skoczył 142 metry. Najdalej jednak poszybował Niemiec Richard Freitag, który wylądował na 149 metrze, ale w gorszym stylu niż Szwajcar.

W kwalifikacjach wzięli udział czterej Polacy i spisali się zupełnie dobrze. Na piątej pozycji kwalifikacje ukończył Piotr Żyła (136,0 m), trzynasty był Maciej Kot (130,0 m), Krzysztof Miętus zajął 22. miejsce (125,0 m), a Tomasz Byrt uplasował się na 37. pozycji (118,0 m). Cała czwórka wystartuje w niedzielnych zawodach indywidualnych. W kwalifikacjach nie musiał startować Kamil Stoch (jest obecnie czwarty w klasyfikacji Pucharu Świata) i jemu niezbyt dobrze wyszedł skok po kwalifikantach. Zaliczył jedynie 122,5 metra. Wcześniej w dwóch seriach treningowych Stoch skoczył 134,5 i 133,0 metry.'

Sport na gloswielkopolski.pl

W kwalifikacjach za Ammannem uplasowali się na drugiej pozycji Austriak David Zauner (140,5 m), a na trzeciej - Norweg Rune Velta (137,5 m). Aktualny lider klasyfikacji Pucharu Świata Austriak Andreas Kofler zaliczył 135,0 metrów. W kwalifikacjach nie skakali wicelider PŚ Gregor Schlierenzauer (traci tylko 3 punkty do Koflera) oraz trzeci w klasyfikacji Norweg Anders Bardal.

W sobotę w Willingen odbędzie się konkurs drużynowy (początek o godz. 16). W polskiej ekipie obok Stocha, wystąpią: Żyła, Miętus i Byrt. W niedzielę w Willingen konkurs indywidualny (początek o godz. 14.45). Potem zawodnicy przeniosą do Klingenthal, gdzie w środę 15 lutego odbędzie się kolejny konkurs. Czwarta edycja FIS Team Tour zakończy się 18 i 19 lutego w Oberstdorfie.

Tymczasem w czeskiej miejscowości Nove Mesto w sobotę wystartuje Justyna Kowalczyk. Aktualna liderka klasyfikacji Pucharu Światach w biegach narciarskich wystartuje na dystansie 15 km ze startu wspólnego techniką klasyczną (początek o godz. 12.30). W niedzielę odbędzie się sztafeta 4x5 km, ale Polka w niej nie wystartuje. Kowalczyk może już pojechać do Jakuszyc, gdzie odbędą się koleje zawody PŚ w dniach 17-18 lutego.