Stokłosa wraca do Poznania

  Stokłosa wraca do Poznania

  Ewa Auer

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Cały proces Henryka Stokłosy odbędzie się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Sąd Rejonowy w Chodzieży został tym samym wyłączony z prowadzenia spraw byłego senatora. Tak wczoraj zdecydował Sąd Apelacyjny w Poznaniu, po odwołaniu obrońców Stokłosy.
  - Przesądziły o tym względy merytoryczne. Sąd uznał, że wiele wątków z 21 zarzutów, które postawiła prokuratura oskarżonemu łączy się ze sobą i nie jest zasadne, by rozdzielać je na dwa procesy - wyjaśniła Elżbieta Fijałkowska, rzeczniczka sądu apelacyjnego.

  Główny proces miał się toczyć właśnie w Chodzieży. Tak z kolei jeszcze w połowie grudnia zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu, przekazując jednostce terenowej do rozpatrzenia 90 procent ciążących na Stokłosie zarzutów, w tym te najpoważniejsze - korupcyjne, za które grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
  Sam miał zająć się tylko jednym zarzutem oszustwa, polegającym na wyłudzeniu ponad 250 tys. zł z dwóch oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Decyzję uzasadniał tym, że sąd rejonowy jest odpowiednią placówką do prowadzenia tego typu spraw, a większość czynów, o które oskarżony jest Stokłosa, popełnionych zostało na obszarze jego działania.

  Od dawna było jednak wiadomo, że Sąd Okręgowy w Poznaniu nie chciał prowadzić procesu Stokłosy. Wystąpił nawet do Sądu Najwyższego o wskazanie innej placówki, tłumacząc, że nie chce być posądzony o stronniczość, bo współoskarżonym w tym procesie jest były poznański sędzia podejrzany o przyjmowanie od Stokłosy łapówek. Sąd Najwyższy nie uznał jednak tych wątpliwości. Wtedy Sąd Okręgowy w Poznaniu wytypował podległą mu placówkę w Cho-dzieży, jak widać, nie na długo.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo