Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci sami tworzą miejsca pracy

Bogna Kisiel
Studenci sami tworzą miejsca pracy
Studenci sami tworzą miejsca pracy Akademia Muzyczna
Co po studiach? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele młodych osób. Niektórzy nie czekają z odpowiedzią do napisania pracy licencjackiej czy magisterskiej. – Biorą sprawy w swoje ręce, tworzą dla siebie miejsca pracy, a może w przyszłości także dla kolegów – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, który wspiera studentów w tych działaniach.

Wydział od 2012 r. współpracuje z poznańskimi uczelniami. Wspólnie z biurami karier szkół wyższych organizuje zajęcia semestralne z zakładania i prowadzenia własnej firmy. Odbywają się one na Uniwersytecie Przyrodniczym, UAM, Uniwersytecie Artystycznym, AWF-ie i Akademii Muzycznej. Do tej pory z różnego rodzaju szkoleń, warsztatów, prelekcji skorzystało już 2,5 tys. studentów.

– W styczniu zakończyliśmy zajęcia semestralne na Uniwersytecie Artystycznym i Akademii Muzycznej. Studenci otrzymali zaświadczenia potwierdzające odbycie szkolenia. Może przydadzą się one do CV – ma nadzieję J. Jajus. I dodaje: – Nie spodziewałam się, że najbardziej w ten projekt będą zaangażowane uczelnie artystyczne. Jednak to ich absolwenci ze względu na specyfikę działalności zawodowej (tzw. wolne zawody) bardzo często zakładają własne firmy.

Zajęcia semestralne są bezpłatne. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – Nie wszystkich możemy przyjąć, ponieważ nie można efektywnie pracować w 100-osobowych grupach. Mogą one być co najwyżej 30-osobowe – uważa J. Jajus. – Władze Akademii Muzycznej dopytywały, czy nie moglibyśmy więcej takich szkoleń organizować. Niestety, mamy ograniczone możliwości. W semestrze możemy maksymalnie przeprowadzić zajęcia na dwóch uczelniach.

Wykładowcami są pracownicy Ośrodka Doradczo-Szkoleniowego, który  został utworzony w wydziale w 2012 r. oraz eksperci z różnych branż. – Przez te lata nawiązaliśmy kontakty z partnerami z wielu instytucji czy organizacji pozarządowych – zaznacza J. Jajus. – Współpracujemy z Krajową Izbą Doradców Podatkowych, Polską Fundacją Przedsiębiorczości, ZUS-em, radcami prawnymi.

Urzędnicy dostosowują program zajęć do profilu uczelni. Na naukę przewidziano ponad 20 godzin. Poza podstawami z zakładania i prowadzenia firmy podczas spotkań specjaliści zdradzają tajniki marketingu, podpowiadają jak prowadzić negocjacje w biznesie czy przygotować dobry biznesplan.

– W przypadku studentów szkół artystycznych większy nacisk kładziemy na tematy dotyczące praw autorskich, własności intelektualnej czy zakładania fundacji oraz stowarzyszeń – dodaje J. Jajus.

Pani dyrektor podkreśla, że wielu uczestników tych zajęć później trafia do Wydziału Działalności Gospodarczej.  –Mamy z nimi kontakt – twierdzi. – Pomagamy im założyć działalność, przygotowujemy dla nich indywidualne sesje, podczas których mogą dowiedzieć się, jakie są dostępne formy dofinansowania firm, z jakiej pomocy i na jakich warunkach mogą skorzystać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski