Studia w Poznaniu – jakie kierunki będą popularne w 2024 roku? Którą poznańską uczelnię warto wybrać?

Akcja specjalna Gdzie studiować w Poznaniu
Każdego roku wiele młodych osób staje przed trudną decyzją — jaki kierunek studiów wybrać? To jeden z pierwszych trudnych wyborów, od których zależeć może nasza późniejsza kariera i życie. Podpowiadamy, jakie studia są najbardziej przyszłościowe oraz na jakich uczelniach w Poznaniu warto studiować!

Wielu uczniów, którzy rozpoczęli dopiero naukę w liceach i technikach, a nawet spora część tych, którzy w tym roku pisać już będą maturę, wciąż nie wie, na jaki kierunek studiów się zdecydować. Zbliżając się już do ukończenia szkoły średniej, warto jednak przeanalizować swoje dotychczasowe mocne strony i zastanowić się, co chciałoby się robić w życiu. Oferta uczelni w Poznaniu jest bardzo szeroka, co nie zawsze ułatwia podjęcie decyzji, więc w poniższym tekście podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze studiów i na co zwrócić uwagę, wybierając uczelnię wyższą.

Od czego zacząć poszukiwania wymarzonego kierunku studiów?

To, co zakładamy sobie przed podjęciem studiów, życie często weryfikuje już na pierwszych latach na uczelni. Zdarza się, że dochodzimy do wniosku, że wybrany kierunek nie pomaga nam w zdobyciu pożądanych umiejętności, albo dochodzimy do wniosku, że to nie jest to, co chciałoby się robić w życiu. W zależności od tego, na jakim etapie nauki jesteśmy, można zrezygnować z podjętego kierunku i rozpocząć kolejny, albo rozważyć rozpoczęcie drugiego, np. idąc na zupełnie inne studia II stopnia. Oczywiście zdecydowanie lepiej jednak wybrać od razu takie studia, które będziemy mieli ochotę ukończyć. Jak to zrobić?

Po pierwsze – mierzmy siły na zamiary i nie podejmujmy decyzji tylko na zasadzie „ten kierunek jest popularny” albo „po tym mogą być dobre zarobki”. Jeśli bowiem przez cały dotychczasowy okres nauki nie polubiliśmy się z biologią i chemią, szanse na to, że uda nam się wytrwać na studiach medycznych, tylko dlatego, że lekarz jest pożądanym zawodem, są raczej niewielkie. Na początek warto więc przeanalizować, w jakich dziedzinach jest się lepszym i ich nauka przychodzi nam z łatwością. Możemy zacząć od stwierdzenia, czy czujemy się bardziej humanistami, czy mamy umysł ścisły.

Do kierunków ścisłych zaliczyć można m.in.:
astronomię, biofizykę, bioinformatykę, fizykę medyczną, fizykę techniczną, fizykę z informatyką, informatykę, matematykę.

Do kierunków humanistycznych zaliczamy m.in.:
dziennikarstwo i komunikację społeczną, filologię, filozofię, historię, historię sztuki, kognitywistykę, kulturoznawstwo, politologię.

Oczywiście nie wszystkie kierunki da się przypisać do tych kategorii. Osoby z zamiłowaniem do sportu odnajdą się np. na wychowaniu fizycznym, a osoby kochające sztukę na studiach artystycznych. Wszystko jest kwestią odpowiedzi na pytanie, co naprawdę chcielibyśmy robić.

Najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024

Zanim przejdziemy do analizy tegorocznej oferty studiów w Poznaniu, przyjrzyjmy się wyborom, jakie podejmowali ubiegłoroczni maturzyści i inne osoby, które postanowiły rozpocząć studia w ubiegłym roku akademickim.

Według danych MEN łącznie na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich zostało przyjętych prawie 442 tys. osób. Studia w uczelniach publicznych rozpoczęło prawie 298 tys. osób, z czego naukę w trybie stacjonarnym wybrało 240 tys. osób. Do uczelni niepublicznych przyjęto ponad 144 tys. kandydatów, z czego tylko 48 tys. zdecydowało się na naukę w trybie stacjonarnym.

A jakie były najpopularniejsze kierunki studiów pod względem ogólnej liczby kandydatów i ilości chętnych przypadających na jedno miejsce?

Najpopularniejsze kierunki studiów:
• informatyka (43 607),
• psychologia (42 267),
• zarządzanie (33 739),
• kierunek lekarski (32 264),
• prawo (23 657),
• ekonomia (18 026),
• finanse i rachunkowość (13 251),
• fizjoterapia (13 240),
• filologia angielska (13 086),
• pielęgniarstwo (12 302).

Liczba kandydatów na jedno miejsce:
• informatyka społeczna (30,4),
• koreanistyka (30,1),
• zielone technologie (28,4),
• orientalistyka-koreanistyka (19,9),
• informatyka i systemy inteligentne (18).

Gdzie warto studiować w Poznaniu?

Poznań należy do czołówki miast akademickich w Polsce. W stolicy Wielkopolski znajdziemy ponad 20 uczelni wyższych, które dają ogromny wybór kierunków. Wśród nich są uniwersytety, politechniki, akademie i szkoły wyższe, zarówno państwowe, jak i prywatne, reprezentujące praktycznie wszystkie dziedziny nauki.

Uczelnie wyższe w Poznaniu:
• Akademia Muzyczna w Poznaniu
• Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
• Collegium da Vinci w Poznaniu
• Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska
• Politechnika Poznańska
• Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I
• Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
• Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
• Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
• Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
• Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
• Uniwersytet SWPS w Poznaniu
• Uniwersytet WSB Merito Poznań
• WSHIU Akademia Nauk Stosowanych w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu
• Wyższa Szkoła UNI-TERRA w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
• Wyższa Szkoła Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu

Studia w Poznaniu – kierunki na uczelniach publicznych:

UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA
Największy uniwersytet w Poznaniu oferuje aż 143 kierunki studiów! Wśród nich są m.in. Akustyka; Aplikacje Internetu Rzeczy; Chemia medyczna z projektowaniem leków; Filologia angielsko-celtycka; Geoslawistyka; Gospodarka i inżynieria wodna; Informatyka kwantowa; Media interaktywne i widowiska; Neurobiologia; Optyka okularowa i optometria; Prawo europejskie; Technologie komputerowe; Tłumaczenie konferencyjne polsko-angielskie; Zarządzanie państwem.

Więcej: www.rekrutacja2024.amu.edu.pl/kierunki-studiow

POLITECHNIKA POZNAŃSKA
Politechnika oferuje 53 kierunki studiów, m.in. Architektura wnętrz; Bioinformatyka; Budownictwo zrównoważone; Elektromobilność; Energetyka jądrowa; Energetyka przemysłowa i odnawialna; Inżynieria biomedyczna; Logistyka; Lotnictwo i kosmonautyka; Matematyka nowoczesnych technologii; Sztuczna Inteligencja; Technologia chemiczna; Teleinformatyka; Zarządzanie i inżynieria produkcji; Zielona energia.

Więcej: www.put.poznan.pl/wybor-kierunku

UNIWERSYTET EKONOMICZNY
Oferuje 14 kierunków studiów stacjonarnych I stopnia: Bachelor in Business Administration; Ekonomia; Finance; Finanse, audyt, inwestycje; Gospodarka turystyczna; Informatyka i ekonometria; Jakość i rozwój produktu; Kierunek prawno-ekonomiczny; Logistyka; Międzynarodowe stosunki gospodarcze; Polityka społeczna; Rachunkowość i finanse biznesu; Zarządzanie; Zarządzanie i inżynieria produkcji.

Więcej: https://ue.poznan.pl/kandydaci/studia-i-ii-stopnia/

UNIWERSYTET MEDYCZNY IM. KAROLA MARCINKOWSKIEGO
Oferuje w sumie 19 kierunków: Analityka kryminalistyczna i sądowa; Analityka medyczna; Biotechnologia medyczna; Dietetyka; Elektroradiologia; Farmacja; Fizjoterapia; Inżynieria farmaceutyczna; Kosmetologia; Lekarski; Lekarsko-dentystyczny; Optometria; Pielęgniarstwo; Położnictwo; Protetyka słuchu; Ratownictwo medyczne; Techniki dentystyczne; Terapia zajęciowa; Zdrowie publiczne.

Więcej: www.ump.edu.pl/rekrutacja

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY
Oferuje 23 kierunki studiów I stopnia, m.in.: Architektura krajobrazu, Biologia stosowana; Biotechnologia; Dietetyka; Ekoenergetyka; Ekonomia; Finanse i rachunkowość; Gospodarka przestrzenna; Informatyka i inżynieria danych; Inżynieria hydrotechniczna; Inżynieria ochrony klimatu; Inżynieria rolnicza; Inżynieria środowiska; Jakość i bezpieczeństwo żywności; Leśnictwo; Ochrona środowiska; Ogrodnictwo; Projektowanie mebli; Rolnictwo; Weterynaria; Zootechnika.

Więcej: www.puls.edu.pl/upp/kandydat

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
AWF w Poznaniu ma do zaoferowania w sumie 7 kierunków związanych z ruchem i zdrowiem: Wychowanie Fizyczne; Sport; Fizjoterapia; Dietetyka; Neurobiologia; Turystyka i rekreacja; Taniec w Kulturze Fizycznej.

Więcej: www.awf.poznan.pl/kandydat/kierunki-studiow/

AKADEMIA MUZYCZNA
AMUZ nie opublikowała jeszcze informatora na rok 2024/2025, ale wzorując się na latach ubiegłych można spodziewać się 7 kierunków: Dyrygentura; Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej; Historyczne praktyki wykonawcze; Instrumentalistyka; Jazz i muzyka estradowa; Kompozycja i teoria muzyki; Wokalistyka.

Więcej: www.amuz.edu.pl/rekrutacja-2

UNIWERSYTET ARTYSTYCZNY
Oferuje 14 kierunków stacjonarnych I stopnia: Animacja; Architektura; Architektura wnętrz; Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych; Film eksperymentalny; Fotografia; Grafika Artystyczna; Grafika Projektowa; Intermedia; Kuratorstwo i teorie sztuki; Malarstwo; Rzeźba; Scenografia; Wzornictwo.

Więcej: www.rekrutacja.uap.edu.pl/2024

Dlaczego warto studiować w Poznaniu?

Poznań przyciąga do siebie studentów z całego kraju, nie tylko architekturą czy ofertą kulturalną, ale również prestiżowymi uczelniami. Szeroki wyrób uczelni wyższych sprawia, że każdy znajdzie tutaj dla siebie odpowiedni kierunek, który pomoże zyskać niezbędną wiedzę i umiejętności praktyczne, potrzebne do zdobycia pracy w upatrzonej branży.

Uniwersytet Przyrodniczy to renomowana uczelnia, której głównym celem jest kształcenie specjalistów w dziedzinach związanych z naukami przyrodniczymi, ale od lat poszerza swoją ofertę także o takie kierunki, jak np. ekonomia.

– Studia ekonomiczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to szansa na zdobycie zawodu, który sprosta zmianom jakie zachodzą w gospodarce i społeczeństwie. Profil i ukierunkowanie studiów na potrzeby agrobiznesu wpisują się w oczekiwania pracodawców. Studenci dowiadują się jak będzie wyglądać w przyszłości wzrost gospodarczy, konsumpcja czy inwestowanie, jakie zmiany będą zachodzić w sektorze finansowym i na rynku pracy, jakie warunki trzeba spełnić aby odnieść sukces w biznesie. Absolwenci Wydziału Ekonomicznego posiadają zatem wiedzę i kwalifikacje w zakresie realizacji podstawowych priorytetów przedsiębiorstw przy zachowaniu wymogów zrównoważonego rozwoju. Znajomość aktualnych trendów pozwala im na efektywne zarządzanie zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi – mówi dr hab. Rafał Baum, Prodziekan ds. Studiów, prof. UPP.


prof. dr hab. Rafał Baum, Prodziekan ds. Studiów UPP.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jako jedyna uczelnia w Polsce oferuje pełne wyższe wykształcenie w zakresie protetyki słuchu (studia I i II stopnia). Nauka pozwala na bezpośredni kontakt studentów z lekarzami i kadrą medyczną. Kierunek wyróżnia się nowoczesną koncepcją kształcenia, wartościowym, unikatowym programem studiów oraz silną orientacją praktyczną, odpowiadającą potrzebom rynku pracy.

– Studia dają solidną wiedzę z zakresu diagnostyki układu słuchowego i dopasowania nowoczesnych pomocy słuchowych u dzieci, dorosłych i seniorów. Kierunek Protetyka Słuchu został wyróżniony prestiżowym certyfikatem „Studia z Przyszłością”. Absolwenci są wysoko cenieni na rynku pracy. Studenci uczestniczą w licznych konferencjach i sympozjach naukowych, warsztatach szkoleniowych i Studenckim Kole Naukowym Protetyków Słuchu. Biorą udział w licznych akcjach charytatywnych „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, „Senioralni” oraz organizacji misji medycznych w Afryce – mówi prof. dr hab. n.med. i n.o zdr. Dorota Hojan-Jezierska.

prof. Dorota Hojan-Jezierska, Kierownik Zakładu Protetyki Słuchu, Członek Rady Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego,
prof. Dorota Hojan-Jezierska, Kierownik Zakładu Protetyki Słuchu, Członek Rady Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, protetyk słuchu.

Wśród poznańskich szkół wyższych nie sposób nie wspomnieć też o jednym z najstarszych funkcjonujących uniwersytetów w Polsce - Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wśród absolwentów znajdują się m.in. matematycy, którzy złamali kod Enigmy, ale studia na tej uczelni otwierają drogę do kariery w wielu dziedzinach, nie tylko tych ścisłych.

– Studia proponowane przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM to wielka przygoda dla młodych humanistów, którzy chcieliby zdobywać wiedzę i umiejętności w zakresie języka, literatury i filmu. Uniwersytecka polonistyka kształci znawców polszczyzny i rodzimej literatury, proponuje też sztukę pisania dla osób, które chciałby rozwijać literacką kreatywność. Na Wydziale można zgłębiać tajniki starożytnej Grecji i Rzymu, poznawać i praktykować geoslawistykę oraz bohemistykę, bułgarystykę, kroatystykę i serbistykę. Dużą popularnością cieszą się studia filmoznawcze i groznawcze, które proponują nie tylko wiedzę, ale także praktycznie wdrażają do pracy filmowca i twórcy gier video. Szerokie horyzonty oferują interdyscyplinarne, prowadzone w języku angielskim studia bałkanistyczne i śródziemnomorskie. Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne to oferta dla osób wielokierunkowych. Pracodawcy cenią naszych absolwentów za otwartość, profesjonalizm i gotowość do mierzenia się z wyzwaniami zarówno tradycyjnej, jak i cyfrowej humanistyki – mówi dr hab. Jerzy Borowczyk, prof. UAM.

dr hab. Jerzy Borowczyk, prof. UAM
fot. Stanislava Kostić

Jak wybrać odpowiednią uczelnię?

Mając już upatrzony kierunek studiów, należy zastanowić się, na jakiej uczelni go studiować. Oczywiście, jeśli jest to kierunek dostępny w ofercie tylko jednej uczelni w mieście, w którym zamierzamy się uczyć, problem niejako sam się rozwiązuje. Niewiele kierunków jest jednak tak wyjątkowych, by były dostępne tylko w jednym miejscu, więc jest kilka innych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Jednym z nich jest prestiż uczelni. Uczelnie usytuowane wysoko w rankingach są również najczęściej obleganymi i trudniej się na nie dostać, jednak gwarantują one wysoki poziom kształcenia, a także szerokie możliwości rozwoju. Warto także przyjrzeć się liście wykładowców, bo studiowanie pod okiem rozpoznawalnej osobistości, może stanowić dodatkową motywację, a także być źródłem inspiracji. Ciekawym źródłem informacji o uczelni, może być także jej lista absolwentów. Jeśli są na niej nazwiska, które odniosły sukces w dziedzinach, które nas interesują, jest to dla nas dobra wróżba na przyszłość.

Nie bez znaczenia jest też logistyka związana z dojazdami lub kosztami utrzymania, dlatego warto sprawdzić, gdzie zlokalizowany jest wydział, na którym będą odbywały się zajęcia. Można również zweryfikować, czy uczelnia ma akademik i jak daleko od wydziału jest on umieszczony. Warto też obejrzeć kampus uczelni, czy jest to połączona sieć budynków, gdzie łatwo można przemieszczać się z wydziału na wydział, czy może obiekty uczelniane rozsiane są po całym mieście.

Decydując się na studia na uczelni poza naszym miejscem zamieszkania, warto wybrać miasto, w którym sprawnie funkcjonuje komunikacja miejsca, baza noclegowa daje dużo pole do wyboru, a samo miasto ma ciekawą nie tylko ofertę edukacyjną, ale też rozrywkową. Wszystkie z tych cech spełnia Poznań, który od lat stanowi jednej z największych ośrodków studenckich w Polsce, przyciągając studentów nie tylko z Polski, ale i ze świata. Tak duże miasto daje również ogromne możliwości zatrudnienia po zdobyciu dyplomu.

Po jakich studiach najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu?

Poznań należy do miast o najniższej stopie bezrobocia w całej Polsce. Podczas gdy średnia dla kraju wyniosła w ubiegłym roku ok. 5%, w samym Poznaniu bez pracy pozostawał tylko 1% wszystkich mieszkańców aktywnych zawodowo. W tym samym okresie liczba bezrobotnych w największych polskich miastach kształtowała się następująco: Warszawa (1,3%), Wrocław (1,5%), Katowice (1,1%), Gdańsk (2,4%), Kraków (2,0%) i Łódź (4,5%).

Wśród kierunków, po których łatwo jest znaleźć pracę od lat znajduje się informatyka. Bardzo przydatne okazuje się wykształcenie z zarządzania, finansów i rachunkowości, a także analizy baz danych. Duże zapotrzebowanie na pracowników mają także instytucje kultury i oświaty oraz także stale rozwijające się media, zwłaszcza internetowe. W takich obszarach przyda się wykształcenie z zakresu filologii, kultury mediów, animacji, grafiki czy filmoznawstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski