Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek w Poznaniu! Figura została odrestaurowana

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Postać na studni przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie i upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi.
Postać na studni przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie i upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Poznan.pl
Bamberka to kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku. Powstała 1915 roku, a po dokonanej renowacji wróciła do centrum w Poznaniu.

Postać na studni przedstawia kobietę w stroju bamberskim z konwiami, czyli zbiornikami używanymi w winiarstwie, i upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, zaproszonych przez władze miasta do zasiedlenia wyludnionych wojnami i zarazą wsi. Fundatorem studzienki był poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.

Bamberka na Starym Rynku

Obiekt służył jako publiczna studnia i powstał w 1915 roku. Studzienkę zamontowano na stałym miejscu - pomiędzy Wagą Miejską a Ratuszem. Nie zawsze jednak znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje: pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej.

Rewaloryzacja figury

- Rewaloryzacja płyty Starego Rynku była okazją do zbadania stanu studzienki Bamberki. Określono go jako zróżnicowany - sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. W pracowni kamieniarsko-konserwatorskiej - na podstawie oględzin, jakie przeprowadzili konserwatorzy oraz właściciela firm, a które potwierdził profesor geologii Uniwersytetu Poznańskiego, specjalista od skał wapiennych - ustalono, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu

- informuje Miasto Poznań.

Materiał oczyszczono z zabrudzeń i nawarstwień, usunięto wadliwe kity z czasu poprzedniej konserwacji. Całość podstawy wanny (części studni) i postumentu wzmocniono odpowiednim preparatem. Na cokole zrekonstruowano i uzupełniono ubytki. Wszystkie elementy kamienne zostały zabezpieczone przed wnikaniem wody w głąb materiałów. Podczas prac wymieniono także łańcuchy do wiader trzymanych przez Bamberkę oraz przewody wodne.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski