Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Żaby: Ropucha to nie żaba, ale oba gatunki są ważnym elementem ekosystemu. Co słychać u bezogonowców w Poznaniu?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Ropuchy i żaby są bardzo ważnym elementem ekosystemu i człowiek korzysta z ich obecności. Kijanki oczyszczają wodę w zbiornikach, zjadając olbrzymią ilość glonów i bakterii pokrywającej dno oraz drobne bezkręgowce, w tym larwy komarów. Są również doskonałymi śpiewakami
Ropuchy i żaby są bardzo ważnym elementem ekosystemu i człowiek korzysta z ich obecności. Kijanki oczyszczają wodę w zbiornikach, zjadając olbrzymią ilość glonów i bakterii pokrywającej dno oraz drobne bezkręgowce, w tym larwy komarów. Są również doskonałymi śpiewakami Anna Kubicka
W niedzielę 20 marca będziemy świętować Światowy Dzień Żaby. Z tej okazji postanowiliśmy zajrzeć do poznańskich żab i ropuch. Tę ostatnią - zieloną - czeka przeprowadzka ze zbiornika przy Matyi, która rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia.

Wszystkie płazy w Polsce znajdują się pod ochroną gatunkową. W Poznaniu możemy spotkać dwa gatunki ropuch: zieloną (w rosarium na Cytadeli, w Parku Rataje, a nawet na obszarach poprzemysłowych) i największą w kraju szarą (na leśnych terenach). Ropucha paskówka nie była widziana od lat 90.

Czytaj też:

Jeśli chodzi o żaby, są to zielone: śmieszka (nad Wartą, w Parku Sołackim), jeziorkowa (na Morasku) oraz ich krzyżówka – żaba wodna (praktycznie wszędzie tam, gdzie płynie woda). Natomiast z brunatnych zobaczymy moczarową, u której szczególnie błękitne samce przyciągają uwagę wczesną wiosną (w Rezerwacie Przyrody Żurawieniec), a trawna niestety niemal wyginęła w mieście.

Czym się różni żaba od ropuchy?

Są to ze sobą spokrewnione płazy bezogonowe. Żaby mają gładką, łatwo przepuszczalną dla wody skórę i mogą przebywać zarówno w środowisku wodnym, jak i lądowym. Skóra ropuch natomiast pokryta jest bruzdami, w których kryją się gruczoły jadowe. Ropuchy w przeciwieństwie do żab posiadają znacznie krótsze nogi i są mniej skoczne, dlatego raczej chodzą.

Jeśli chcesz, żeby spanie z pupilem przynosiło więcej pożytku niż szkody, musisz przestrzegać kilku zasad. Aby je poznać, obejrzyj kolejne slajdy.

Śpisz z psem w jednym łóżku? Badania potwierdzają, że oboje ...

Ropuchy i żaby są bardzo ważnym elementem ekosystemu i człowiek korzysta z ich obecności. Kijanki oczyszczają wodę w zbiornikach, zjadając olbrzymią ilość glonów i bakterii pokrywającej dno oraz drobne bezkręgowce, w tym larwy komarów. Są również doskonałymi śpiewakami.

- Najbardziej dźwięczne trele wydają ropuchy zielone. Ich melodyjnego rechotania możemy słuchać w okresie godowym, który zaczyna się z początkiem kwietnia. Wystarczy, aby woda nagrzała się do 10 st. C. Żaby zielone są bardziej ciepłolubne, więc za ich koncertami musimy jeszcze poczekać - mówi dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Sprawdź też:

Naukowiec zwraca uwagę, że od 1 marca w mieście panuje susza, ponieważ nie spadła ani jedna kropla deszczu. W ciągu 2 tygodni płazy się obudzą i będą szukać miejsca do rozrodu, więc brak opadów może negatywnie wpłynąć na ten proces.

Ponad to ponad 300 ropuch zielonych ze zbiornika retencyjnego przy ul. Matyi czeka przeprowadzka do nowego domu, który na terenie Hipodromu Wola wybudowała Avenida. W relokacji pomogą eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego. Jedna z największych akcji ratujących ten zagrożony gatunek w kraju zostanie rozpoczęta na początku kwietnia i potrwa do końca września.

Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach! Zwierząt przybywa. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski