Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Gęsi w Nowieczku. Koła Gospodyń Wiejskich, sołectwa i stowarzyszenia rywalizowały w konkursie kulinarnym

Tomasz Barylski
Tomasz Barylski
Wideo
od 16 lat
Raj dla smakoszy w Nowieczku. W sobotę, 26 sierpnia miejscowe sołectwo razem z Radą Powiatową Wielkopolskiej Izby Rolniczej zaprosili na trzecie Święto Gęsi. Podczas wydarzenia zorganizowano konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z gęsiny.

Pierogi z gęsiną, pasztet z gęsi, gęś pieczona i nie tylko. Takich pyszności można było spróbować w sobotnie popołudnie w miejscowości Nowieczek w gminie Dolsk. We wspomnianym konkursie kulinarnym o miano najlepszej potrawy z gęsiny rywalizowały dania przygotowanie przez piętnaście Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw i stowarzyszeń. Zaprezentowały się reprezentantki m.in. z Chrząstowa, Mełpina, Mórki, Mszczyczyna, Lucin czy Włościejewic - Ługi, a także przedstawicielki KGW z Sobótki.

Zarówno jury jak i wszyscy odwiedzający mieli okazję spróbować wszystkich dań przygotowanych przez uczestniczki. Doceniono ich starania, dlatego komisja przyznała równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników konkursowych zmagań.

W Wielkopolsce gęsina nie tylko na świętego Marcina

Celem tego wydarzenia jest promowanie mięsa z gęsiny, które w naszym regionie króluje najczęściej z okazji przypadającego w dniu 11 listopada wspomnienia św. Marcina. Jak powiedział nam Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w poprzednich stuleciach gęś w naszym regionie znajdowała się niemal na każdym podwórku.

- Kogo było stać na pisklęta, to chowały się na podwórku razem z kurkami i kaczkami i innym drobiem. Gęsina dość często trafiała na nasze stały. Dla mieszkańców miasta była to pewnego rodzaju biesiada. Jak na stół stawiano gęś, było to święto

- zaznaczył nasz rozmówca, który dodał, że gęsi to nie tylko mięso. To również pierze wykorzystywane w przemyśle odzieżowym np. do produkcji kurtek puchowych.

- Propagujemy sposób odchowu, rozdajemy pisklęta i zachęcamy do hodowli gęsi. Przede wszystkim spotykamy się na takich wydarzeniach jak to w Nowieczku. Jesienią odbędzie się kilkanaście takich biesiad, gdzie na stołach królować będzie gęś

- podsumował Piotr Walkowski.

Na uczestników sobotniego wydarzenia czekały również liczne atrakcje. Przygotowano m.in. strefę dmuchańców i animacji dla najmłodszych, pokaz zrywania gąsiora, koncert zespołu folkowego Tytka, a na zakończenie zabawę taneczną z zespołem Trans-X.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło: srem.naszemiasto.pl

Kopytka to pomysł na tani i pyszny obiad. Sprawdź, jak je zrobić. Kliknij obrazek i przesuwaj zdjęcia strzałkami lub gestem.

Delikatne kopytka z ziemniaków. Jak zrobić tradycyjne danie?...

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski