Szermierka: Bogna Jóźwiak dwunasta w zawodach Pucharu Świata

jac
Bogna Jóźwiak, szablistka AZS OŚ Poznań zajęła dwunaste miejsce w zawodach Pucharu Świata - England Cup w Londynie. Poznanianka wypadła najlepiej ze wszystkich startujących tam reprezentantek Polski.

Jóźwiak ma jeszcze szanse na wyjazd na igrzyska olimpijskie do Londynu, gdzie szablistki będą rywalizowały tylko w turnieju indywidualnym. Podczas Pucharu Świata poznanianka po awansie do fazy głównej turnieju, najpierw zmierzyła się z Rosjanką Jelizawietą Kirianową i zwyciężyła 15:7. W 1/16 finału rywalką Jóźwiak była kolejna Rosjanka - Jekaterina Diatczenko.

Walka była dramatyczna, bo Diatczenko bardzo długo prowadziła i to dość wyraźnie. Ale finisz Jóźwiak był piorunujący, która wygrała 15:14. W 1/8 finału Bogna Jóźwiak trafiła na Chinkę Chen Xiaodong. W tym boju rywalka również prowadziła, a poznanianka dopiero w drugiej fazie walki rozpoczęła pościg. Niestety tym razem to się nie udało i Jóźwiak przegrała 12:15, zajmując ostatecznie dwunastą pozycję.

W Londynie walczyły też dwie inne zawodniczki AZS OŚ Poznań - Irena Więckowska i Katarzyna Kędziora. One też awansowały do głównej fazy turnieju, jednak przegrały nieco wcześniej niż Jóźwiak. Więckowska w 1/32 finału pokonała Brytyjkę Chrystal Nicoll 15:10, ale w 1/16 finału lepsza od niej była Tunezyjka Azza Besbes (15:13). Więckowska została sklasyfikowana na 22. pozycji. Z kolei Kędziora w 1/32 finału nie dała rady Chince Liu Sham i przegrała minimalnie 13:15 (zajęła 38. miejsce). W imprezie startowało 150 zawodniczek.

Polki walczyły też w turnieju drużynowym. O wejście do półfinału nie sprostały Chinkom, przegrywając 35:45. Potem przegrały jeszcze z Koreankami 42:45 oraz Amerykankami 42:45 i zajęły ósme miejsce.

W Gdańsku z kolei odbyły się zawody Pucharu Świata florecistek - Dwór Artusa. W tym turnieju wzięły udział dwie florecistki AZS AWF Poznań - Małgorzata Wojtkowiak oraz Martyna Synoradzka. Poznanianki awansowały do głównej fazy zawodów. Wojtkowiak w 1/32 finału pokonała Chinkę Chen Jinyan 14:13, w 1/16 finału wygrała z Brytyjką Natalią Sheppard 9:7.

W 1/8 finału Wojtkowiak nie sprostała Koreance Hyun Hee Nam 10:15 i zajęła 16. miejsce w turnieju. Natomiast Synoradzka przegrała w 1/32 finału po zaciętej walce z Amerykanką Lee Kiefer 8:9 (poznanianka ukończyła zawody na 60. miejscu). Z reprezentantek Polski najlepiej wypadła Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która zajęła siódme miejsce. W zawodach wystartowało 120 zawodniczek.