Szermierka: Martyna Synoradzka i Małgorzata Wojtkowiak jadą na igrzyska do Londynu

Krzysztof Maciejewski
Martyna Synoradzka.
Po zakończonych we włoskim Legnano mistrzostwach Europy w szermierce, których wyniki miały przełożenie na ranking Polskiego Związku Szermierczego, wiadomo już, że dwie florecistki AZS AWF Poznań Martyna Synoradzka i Małgorzata Wojtkowiak wystąpią w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Londynie.

Na olimpijskiej planszy poznanianki zaprezentują się zarówno w turnieju drużynowym, jak i indywidualnym. W rankingu Polskiego Związku Szermierczego dwa pierwsze miejsca zajęły Synoradzka i Sylwia Gruchała (AZS AWF Warszawa) i one mogły być pewne olimpijskiej nominacji. Trzecią zawodniczkę, która wystąpi w rywalizacji indywidualnej miał wskazać trener kadry narodowej Longin Szmit, który postawił na Małgorzatę Wojtkowiak. Oprócz tej trójki w drużynie wystąpi jeszcze Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk).

Dla Martyny Synoradzkiej tegoroczne igrzyska olimpijskie, będą pierwszymi, zaś dla Małgorzaty Wojtkowiak, która w dorobku ma między innymi dwa złote medale mistrzostw świata (w drużynie) - drugimi w karierze. Turniej indywidualny, w którym walczyć będzie 38 zawodniczek odbędzie się 28 lipca, a turniej drużynowy z udziałem dziewięciu ekip (z prawa wystawienia drużyny skorzystała Wielka Brytania) - 2 sierpnia.

Reprezentacja Polski wróciła z mistrzostw Europy z dwoma brązowymi medalami - szablistki Aleksandry Sochy oraz florecisty Michała Majewskiego w turniejach indywidualnych. Socha, która będzie w szabli kobiet jedyną Polką w turnieju olimpijskim w Londynie, dopiero w półfinale przegrała 9:15 z Ukrainką Olhą Charłan.

W tej broni z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w Legnano Poznań Bogna Jóźwiak z AZS Poznań, która zajęła szóste miejsce. Jej koleżanka klubowa, Katarzyna Kędziora została sklasyfikowana na 22. pozycji.

W rywalizacji florecistów Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) był o włos od ścisłego finału, ale choć w półfinale prowadził 14:11, jednym trafieniem przegrał z mistrzem olimpijskim z Pekinu Niemcem Benjaminem Kleibrinkiem. Wysokie piąte miejsce wywalczył Radosław Glonek, którego pogromcą w ćwierćfinale okazał się późniejszy triumfator Aleksiej Czeremisinow.

Drużynowo czwarte miejsca zajęły szablistki z Bogną Jóźwiak i Katarzyną Kędziorą oraz florecistki z Martyną Synoradzką i Małgorzatą Wojtkowiak w składzie, a na szóstej pozycji uplasował się szpadzista Tomasz Motyka (AZS AWF Wrocław). W indywidualnym turnieju florecistek, który wygrała Rosjanka Inna Derigłazowa, najlepsza z Polek Anna Rybicka była dziewiąta, Martyna Synoradzka 10., Małgorzata Wojtkowiak 17., a Sylwia Gruchała 27.

Teraz jednak najważniejszy jest turniej olimpijski. W szermierce Polskę reprezentować będą cztery florecistki, Aleksandra Socha w szabli, dziewiąta w Legnano szpadzistka Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa) oraz 37. w ME szablista Adam Skrodzk (AZS AWF Katowice).