Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szerszeń azjatycki: użądlenie szerszenia azjatyckiego jest bardzo groźne dla człowieka. Jak go rozpoznać? Jak wygląda?

Monika Kaczyńska
Tak wygląda szerszeń azjatycki, którego do tej pory nie zaobserwowano w Polsce. Ale nie jest wykluczone, że szerszeń azjatycki już jest w naszym kraju. Pamiętajmy, że jego użądlenie jest bardzo groźne dla człowieka, stąd zalecamy najwyższą ostrożność. Szerszeń azjatycki jest również bardzo groźny dla naszych rodzimych pszczół.
Tak wygląda szerszeń azjatycki, którego do tej pory nie zaobserwowano w Polsce. Ale nie jest wykluczone, że szerszeń azjatycki już jest w naszym kraju. Pamiętajmy, że jego użądlenie jest bardzo groźne dla człowieka, stąd zalecamy najwyższą ostrożność. Szerszeń azjatycki jest również bardzo groźny dla naszych rodzimych pszczół. Didier Descouens
Szerszeń azjatycki przywieziony do Francji z Chin z transportem donic jest już obserwowany we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Niemczech? Czy szerszeń azjatycki dotrze do Polski? Naukowcy zalecają czujność i ostrożność, bo użądlenie szerszenia azjatyckiego jest bardzo groźne dla człowieka. Czym różni się szerszeń azjatycki od szerszeni występujących w Polsce? - Jest nieco mniejszy, mniej wymagający, gdy chodzi o warunki do budowania gniazd - mówi prof. Andrzej Oleksa z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Jednak szerszeń azjatycki wyjątkowo dobrze jest wyspecjalizowany w polowaniu na pszczoły. I to może być problemem.

Podgatunek szerszenia, który trafił do Francji (Vespa velutina nigrithorax) występuje przede wszystkim na południu Chin. Stamtąd trafił do Europy prawdopodobnie około 2005 roku z transportem donic z terakoty.

Nie było potrzeba wiele, by szerszeń azjatycki dotarł do Europy. Wystarczyła jedna matka, która znalazła odpowiednie warunki i się rozmnożyła

- mówi prof. Oleksa

Gatunek stopniowo zwiększa zasięg. Obecnie obserwuje się go zarówno na południu Europy: w Hiszpanii i Portugalii, jak i w Belgii, w Niemczech, a nawet w Anglii. - Jako owad latający ma potencjał do rozprzestrzeniania się, ale też zwiększaniu jego zasięgu sprzyja wolny obrót handlowy w Europie - podkreśla prof. Andrzej Oleksa.

Czytaj też: Szerszenie zabiły mężczyznę

Czy może zadomowić się w Polsce? - Na razie nic na to nie wskazuje. Wciąż jest u nas zbyt zimno, by mógł się rozmnażać - mówi prof. Oleksa. - Być może w przyszłości zagrożone będzie województwo lubuskie czy dolnośląskie. Jeśli klimat jeszcze bardziej się ociepli, sytuacja może się zmienić. Trzeba więc ten gatunek monitorować.

Czy jest groźny dla człowieka? Podobnie jak nasze rodzime szerszenie. Użądlenie każdego szerszenia w przypadku uczulenia na jad może być groźne w skutkach.

Zobacz też: Rój szerszeni zaatakował biegaczy. 18 osób użądlonych, jedna w szpitalu

Zobacz też: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski