Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia się Czarna Dama? Zobacz to niezwykłe miejsce!

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku
Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku Archiwum sprzedawcy pałacu - Justyna Niemann-Stęplewska
Owiany legendą pałac w Pakosławiu szuka nowego właściciela. Tajemniczy zabytek, zbudowany w XIX wieku pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż i kosztuje mniej niż niejeden dom w województwie. To miejsce niezwykłe - do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobaczcie, jak teraz wygląda pałac wybudowany dla Emilii Sczanieckiej, patronki jednej ze szkół w Konarzycach.

Spis treści

Pałac w Pakosławiu na sprzedaż. Wspaniały obiekt czeka na nowego właściciela

Położony wśród pól i lasów, oddalony od drogi głównej pałac od lat przyciąga wzrok i zachwyca. Wybudowano go w latach 1840-42 dla Emilii Sczanieckiej, na miejscu starszego, drewnianego, spalonego dworu. Później został rozbudowany. Zaprojektował go budowniczy Antoni Krzyżanowski z Poznania.

Obiekt stanowi dobry przykład architektury pałacowej zharmonizowanej z otaczającym parkiem krajobrazowym o powierzchni 8 hektarów. Miejsce to otaczają piękne dęby, buki, graby, lipy, platany, sosny, jesiony, klony i kasztanowce. Dojazd do nieruchomości z jednej strony jest drogą asfaltową, a od drugiej wyłożony jest kamieniami - malowniczą drogą zakończoną okrągłym podjazdem pod samo wejście do pałacu. Do pałacu prowadzą też przepiękne schody.

Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Kiedyś zachwycała, teraz popada w ruinę. Co jest w środku? Poznajcie jej tragiczną historię

Pałac w Pakosławiu to miejsce owiane legendą. Pojawia się tam Czarna Dama?

Wielkopolski pałac od lat owiany jest legendą. Niezwykłą opowieść możemy przeczytać na stronie Szkoły Podstawowej w Konarzycach, której patronką jest właśnie Emilia Sczaniecka.

"W okresie międzywojennym do szkoły w Pakosławiu został przysłany z urzędu nowy nauczyciel. W ramach zapoznawania się z okolicą wybrał się na spacer do parku przy dworze. Był piękny, letni dzień. Maszerując wśród drzew, spotkał starszą elegancką damę w czarnej, powłóczystej sukni, kapelusiku, z małym białym pieskiem. Wymienili ukłony. Zdziwił się na widok tak dostojnej pani, ubranej w stylu retro. Wieczorem udał się z wizytą do proboszcza Bród, gdzie wśród wielu zdjęć stojących na bufecie zauważył portret owej pani. Kiedy zrelacjonował księdzu swe spotkanie z damą, jeszcze większe było zdziwienie proboszcza, gdyż była to Emilia Sczaniecka. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po ich parku krąży hrabina i pilnuje dobytku…"

Kim była Emilia Sczaniecka? Zostawiła po sobie piękny testament

Emilia Sczaniecka była wyjątkową osobą, zasłużoną dla naszego kraju. Wspierała materialnie ubogich, feministki i filantropki. Organizowała zbiórki funduszy na cele powstańcze (Powstanie Listopadowe), pomagała rannym i ukrywała emisariuszy. W Pakosławiu założyła i prowadziła szpital - przytułek dla weteranów, ochronkę i szkołę. W mądry sposób pomagała potrzebującym. Była kobietą - instytucją, poważaną i szanowaną zarówno przez Polaków jak i Niemców. W 1896 roku umarła w swoim pałacu, a jej pogrzeb stał się wielką patriotyczną manifestacją. Została pochowana na cmentarzu przy kościele w Michorzewie.

Obserwuj nas także na Google News

W chwili gdy to czytać będziecie, już mnie wśród Was nie będzie, ale żegnając Was po raz ostatni, błogosławię wszystkich i do Boga zanoszę modły o Wasze szczęście, oddając Was pod Jego świętą opiekę. Teraz ostatnią prośbę do Was zanoszę: ufam w Wasze przywiązanie, pewną jestem, że wypełnicie ostatnie moje rozporządzenie co do joty, a żadne światowe względy nie będą w stanie odwieść Was od tego świętego obowiązku

- pisała w testamencie.

Czytaj też: Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołają ciarki. Lobotomia, rażenie prądem, wypalanie żelazem. Jak kiedyś leczono pacjentów?

Błagam Was o to i zaklinam: nie zmieniajcie w niczym mojego rozporządzenia, zaklinam Was wszystkich pod błogosławieństwem, a w szczególności tego, co teraz list rozpieczętuje:

  1. Jeżeli umrę w Pakosławiu, trumnę moją ma zrobić porządkowy taką, jaką robi dla komornic.
  2. Ubraną chcę być jak zawsze chodzę.
  3. Skoro się przekonacie, że już nie żyję, proszę uwiadomić proboszcza brodzkiego, bo chcę, żeby nabożeństwo odprawiło się w kościele brodzkim – kościół nie ma być ustrojony i żadnej nie ma być mowy, a obiad dla księży w Pakosławiu.
  4. Ciało moje ma być przewiezione na bryczce wprost do Michorzewa i pochowane na cmentarzu; miejsce obierze proboszcz miejscowy. Grób proszę zaraz przygotować, skoro umrę, żeby pochowanie ciała zaraz nastąpić mogło, gdy je bez żadnej pompy przywiozą.
  5. Śmierć moja nie ma być ogłoszoną w dziennikach.
  6. Osoby z rodziny, które nie będą przy mnie w ostatniej chwili, a daleko są zamieszkałe, mają być uwiadomione, że ich proszę, żeby nie zjeżdżały na mój pogrzeb, ale niech w swojej parafii zakupią mszę św. na moją intencją i pomodlą się za moją duszę.
  7. Ubodzy, którzy będą na moim pogrzebie, dostaną po marce.
  8. Na mój pogrzeb proszę zaprosić księży z Michorzewa i z Lwówka do Bród.
  9. Po zapłaceniu wydatków proszę wyznaczyć 900 marek biednej polskiej rodzinie, która wsparcia potrzebuje, a żebrać nie jest w stanie. Marya Sczaniecka wie, o kim myślę.

Boże pobłogosław mojej Ojczyźnie i mojej rodzinie.

Pałac Emilii Sczanieckiej na sprzedaż. Ile trzeba za niego zapłacić? Zobacz, jak wygląda!

Pałac w Pakosławiu został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskakiwać, bowiem kosztuje mniej niż niejeden dom w Wielkopolsce. Jego właścicielem można się stać już za 1,5 mln złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wodzisław, jędrzejowski, świętokrzyskie Rok budowy: 1600Cena: 1 750 000 złOpis: Sprzeczne są informacje na temat powstania pałacu. Większość historyków twierdzi, że obiekt powstał na początku XVII w. za czasów Samuela Lanckorońskiego. Inni skłaniają się ku temu, że jest to wiek XVIII. Zabytkowy pałacyk z charakterystyczną latarnią w dachu. Dziewięciotraktowy budynek z wieżą pośrodku, zbudowany w stylu palladiańskim (styl w architekturze europejskiej wywodzący się z twórczości weneckiego architekta, Andrea Palladio i rozwijający się do schyłku XVIII stulecia). Pałacyk został wybudowany, aby pełnić funkcję wieży obronnej.W 2015 r. była zrobiona kanalizacja przy ulicy w odległości 10-15 m (wymaga podłączenia z ew. zbiornikami znajdującymi się na działce). Przez działkę przechodzi sieć energetyczna (w tym siła), jednak sam budynek został odpięty od prądu, woda jest doprowadzona do działki.Pełna oferta:Zobacz więcej zdjęć tej nieruchomości --->

Niektóre pochodzą jeszcze z początków XVII wieku. To najstar...

Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...

Oferta sprzedaży pałacu została opublikowana w serwisie Allegro.

Źródło: nowytomysl.naszemiasto.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski