Wielkanoc 2023: kiedy wypada?
Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. Jest ono ruchome, a więc co roku przypada w innym terminie. Data ma związek z wiosennymi fazami Księżyca, co wpływa na to, że obchodzi się je zawsze pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Wielkanoc świętuje się pierwszej niedzieli po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W 2023 roku Niedziela Wielkanocna będzie obchodzona 9 kwietnia, a dzień później, czyli 10 kwietnia, Poniedziałek Wielkanocny, nazywany też lanym poniedziałkiem.
Obydwa te dni są ustawowo wolne od pracy.
Całe święta wielkanocne w 2023 roku przypadają na następujące dni:
- 6 kwietnia – Wielki Czwartek
- 7 kwietnia – Wielki Piątek
- 8 kwietnia – Wielka Sobota
- 9 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
- 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (Śmigus Dyngus)
Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc?
W Polsce święta wielkanocne zawsze były uznawane za najważniejsze święto religijne. Wierzący przygotowywali się wcześniej, by jak najlepiej uczcić te dni. W Wielki Czwartek w kościołach odbywał się obrządek obmycia nóg dwunastu mężczyznom na pamiątkę tego, gdy Chrystus umył nogi swoim uczniom.
W Wielki Piątek miał miejsce ciekawy zwyczaj tzw. Bożych ranek. Rodzice tego dnia budzili rano swoje dzieci okrzykiem „za Boże rany biją barany” i uderzali je witkami po odsłoniętych nogach. Miało to nawiązywać do biczowania Chrystusa. Co ciekawe, dawniej zarówno w Wielki Czwartek, jak i w Wielki Piątek nie wolno było rozpalać w piecu. Jedzone wówczas potrawy były więc postne.
W Wielką Sobotę tak jak dzieje się to dzisiaj święcono pokarmy. Kiedyś bogaci gospodarze i szlachcice robili to w domu, a reszta zanosiła święconkę do kościoła. Co więcej, kosze były wówczas bardzo duże, ponieważ święcono wszystko, co miało pojawić się na stole, a nie tylko kilka produktów.
Przygotowywane dawniej pisanki były prawdziwymi małymi dziełami sztuki. Przykładano do nich ogromną wagę i starano się, by były jak najpiękniejsze. Wynikało to z tego, że kolorowe jajka wręczano najbliższym osobom. Często trafiały one do ukochanej czy ukochanego i od takiego prezentu rozpoczynały się zaloty.
Zakończeniem Wielkiego Tygodnia była rezurekcja, czyli msza odprawiana w niedzielę o świcie. Osoby, które na to nabożeństwo zaspały, nie mogły jeść święconego jedzenia. Po wizycie w kościele zjadano uroczyste śniadanie, podczas którego nie mogło zabraknąć oczywiście jajek.
Poniedziałek Wielkanocny to dzień, który wiązał się z oblewaniem wodą. Najczęściej polewane były młode niezamężne dziewczęta. Wierzono, że taka woda doda urody i zdrowia. W okolicy Kielc rolnicy przed wschodem słońca kropili wodą święconą swoje pola, by zbierane z nich plony były jak najbardziej okazałe.
Zobacz zdjęcia, jak kiedyś obchodzono święta wielkanocne!
Czytaj więcej na gloswielkopolski.pl.
Masz zbyt niski poziom żelaza? To może być anemia. Takie produkty warto włączyć do swojej diety. Jeśli często jesz orzechy, to powinieneś wiedzieć, że niektóre z nich mają tyle kalorii co pączek. Sprawdziliśmy, które są najbardziej kaloryczne.
o. Stanisław Tasiemski o tradycji koszyczka wielkanocnego
Takiego jedzenia nie przechowuj w lodówce! Lista 15 produktó...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?