MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda ośrodek w Przyjezierzu na zdjęciach z lat 60. i 70. XX wieku [12.05.2024]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków.- Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund KozłowskiTak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia >>>>
Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków.- Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund KozłowskiTak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia >>>>Archiwum Polska Press
Przyjezierze (powiat mogileński) to kultowy kurort w regionie, z pewnością najpopularniejszy ośrodek wczasowy na południu województwa kujawsko-pomorskiego. Chętnie odwiedzają go również mieszkańcy pobliskiej Wielkopolski. Dawniej spotkać można tu było wczasowiczów z Warszawy, Łodzi, Poznania, Konina, a nawet ze Śląska. Zobaczcie niezwykłe archiwalne zdjęcia prezentujące Przyjezierze w swoich najlepszych czasach, a więc w latach 60. i 70. XX wieku.

Przyjezierze to otoczona lasami miejscowość nad jeziorem Ostrowskim.

Pierwsi wczasowicze pojawili się tu w 1929 roku.

- Zbudowano tu wówczas skocznię do wody, a przy plaży drewniany barak z krytym tarasem i niewielką restauracją. Już wtedy wynajętymi powózkami, wozami, na rowerach, przyjeżdżali na plażę do tej uroczej miejscowości w niedziele i dni świąteczne mieszkańcy Strzelna, Inowrocławia, Mogilna. Na dłuższy wypoczynek wynajmowano pokoje u gospodarzy w okolicznych wsiach - opisuje w "Gazecie Pomorskiej" Edmund Kozłowski, regionalista z Inowrocławia.

W kolejnych latach to miejsce upodobali sobie harcerze. W 1936 roku obóz rozbili tu nawet druhowie z chorągwi wołyńskiej. Rok później druhowie ze Strzelna ustawili na rozwidleniu dróg do Wójcina i Gaju drewniany krzyż nazywany od tej pory harcerskim.

Edmund Kozłowski zdradza, że w latach 30. XX wieku turystów odwiedzających Przyjezierze kwaterowano u gospodarzy. W Przyjezierzu nie było wówczas domków campingowych ani innych miejsc noclegowych.

- Pierwszy domek campingowy pojawił się w 1939 roku, własnoręcznie zbudowany przez Leona Procha, mistrza kominiarskiego z Inowrocławia. Stał przy plaży, gdzie wiele lat później była kasa biletowa - dodaje Edmund Kozłowski.

Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków.

- Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund Kozłowski.

Po wojnie swoje ośrodki wczasowe zaczęły w Przyjezierzu stawiać duże zakłady przemysłowe, takie jak: "Inofama" i "Irena" z Inowrocławia, "Elena" z Torunia czy "Telkom-Telfa" z Bydgoszczy.

Na początku lat 60. XX wieku swoją działalność rozpoczął tu Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Hucznie obchodzono dzień, w którym Przyjezierze zostało w pełni zelektryfikowane. Wystąpiły między innymi "Poznańskie Słowiki".

W latach 60. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Przyjezierza. Zaczęli tu przyjeżdżać turyści z całej Polski. Z roku na rok przybywało ludzi, domków letniskowych i ośrodków wczasowych.

Tak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia:

Dziś ośrodek ma jednak poważny problem z jeziorem Ostrowskim. Z roku na rok wody ubywa. Przez to nad jeziorem wyrosły gigantyczne plaże, a pomost stoi na piasku. Przyjezierze w sezonie nadal jednak przyciąga tysiące turystów z regionu. Wielu wraca tu z sentymentu. Podkreślają wyjątkowy mikroklimat, jaki tu panuje.

"Wokół miejscowości rozciągają się cenne lasy, które razem z okolicznymi jeziorami m. in. Ostrowskim leżą w Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Miradzkich. Ten jeden z większych kompleksów leśnych na całych Kujawach poprzecinany jest w wielu miejscach ścieżkami, którymi można spacerować ciesząc się bogatą fauną i florą regionu, a także możliwością obcowania z niezdegradowaną przez człowieka naturą. W pobliskim Miradzu znajduje się ścieżka edukacyjna, której tematyka związana jest z ochroną przyrody i funkcjami lasu" - podaje przewodnik.fandom.com.pl.

ZOBACZ TEŻ:

Zamek na Jeziorze Góreckim to miejsce niedostępne na co dzień. Można tam dostać się jedynie łodzią. Zobacz więcej zdjęć z tego miejsca --->

Dostała zamek od brata jako prezent ślubny. Para młoda długo...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski