Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańce i śpiewy nie tylko na ulicach

Marek [email protected]
Podczas festiwalu Integracje znów będziemy mogli podziwiać tańce na ulicach wielkopolskich miast.
Podczas festiwalu Integracje znów będziemy mogli podziwiać tańce na ulicach wielkopolskich miast. Waldemar Wylegalski
Od 14 do 21 sierpnia odbędzie się w Wielkopolsce XVI Światowy Przegląd Folkloru Integracje. Uczestniczyć w nim będą zespoły z siedmiu krajów

Hasłem tegorocznego festiwalu są „Kontrasty”. Organizator, którym jest Zespół Tańca Ludowego Akademii Wychowania Fizycznego Poznań, zamierza pokazać Wielkopolanom, że folklor można smakować na różne niekonwencjonalne sposoby.

- Zawsze staraliśmy się, by koncert finałowy był niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników. Co roku wybieraliśmy inne miejsce w Poznaniu stanowiące urokliwe tło dla spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki. Zazwyczaj były to zabytkowe place, budowle lub parki. Tym razem wybraliśmy nietypowo - parowozownię PKP. Wszystko po to, by pokazać, że folklor wygląda dobrze w każdym otoczeniu - mówi dyrektor festiwalu Dariusz Majchrowicz.

Na festiwalu zobaczymy zespoły z Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Tajwanu, Turcji i Polski. Zainaugurują go w przyszłą niedzielę (14 sierpnia) przemarsz ulicami, koncert i warsztaty folkorystyczne w Kostrzynie Wielkopolskim. Również w niedzielę warsztaty i koncert odbędą się w Swarzędzu na tamtejszej scenie plenerowej przy pływalni.

W poniedziałek (15 sierpnia) uczestnicy festiwalu wezmą udział w ekumenicznej mszy świętej w kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu, a potem barwnym korowodem przejdą na Stary Rynek. Po południu w parku Wilsona zaplanowano biesiadę ludową.

We wtorek (16 sierpnia) uczestnicy festiwalu odwiedzą Leszno. Na Rynku odbędą się warsztaty i koncert. W środę (17 sierpnia) na Malta Ski rozegrany zostanie turniej sportów tradycyjnych. W czwartek (18 sierpnia) „Integracje” dotrą do Wronek. Tam odbędą się przemarsz przez miasto oraz warsztaty i koncert na Olszynkach. Tego samego dnia uczestników festiwalu zobaczą mieszkańcy Wągrowca. Tam również zaplanowano przemarsz ulicami miasta i warsztaty dla dzieci oraz koncert w amfiteatrze. W piątek (19 sierpnia) najpierw odbędą się warsztaty i koncert w parku Miejskim w Grodzisku Wielkopolskim i na Wzgórzu Papieskim w Luboniu. Finałem festiwalu będzie w niedzielę 21 sierpnia wspomniany koncert „Kontrasty” na Scenie Parowozowni PKP Cargo przy ul. Kolejowej 23.

Przedsmakiem festiwalu będzie „ludowa przechadzka”. Można się na nią wybrać już w tę niedzielę o godzinie 11. Początek przy Muzeum Etnograficznym (ul. Mostowa 7/9). I jak zapewniają organizatorzy festiwalu, nie będzie to zwykła przechadzka z przewodnikiem, lecz towarzyszyć jej będą muzyka taniec i śpiew. Wstęp na wszystkie imprezy „Integracji” jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski