Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten grzyb to rarytas. W Japonii wydają na niego krocie, w Polsce pojawia się niezwykle rzadko. Jak wygląda gąska sosnowa?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Gąska sosnowa najliczniej rośnie w krajach azjatyckich, można ją jednak sporadycznie spotkać w Ameryce Północnej, a także w krajach europejskich, np. w Polsce.
Gąska sosnowa najliczniej rośnie w krajach azjatyckich, można ją jednak sporadycznie spotkać w Ameryce Północnej, a także w krajach europejskich, np. w Polsce. GettyImages/ueapun
W tym roku grzybiarze rozpoczęli sezon wcześniej niż zazwyczaj. W lasach, szczególnie na południu kraju, pojawiły się pierwsze borowiki i maślaki. Choć na niektóre gatunki trzeba jeszcze poczekać, warto wiedzieć, jakimi skarbami może obrodzić natura. Niektóre okazy pojawiają się tak rzadko, że ich znalezienie jest prawdziwym wyzwaniem. Przykład? Gąska sosnowa.

Spis treści

Gąska sosnowa tylko dla wybranych? W Polsce tak

Przez wiele dekad gąskę sosnową uznawano w Polsce za wymarły gatunek, dopiero kilka lat temu ponownie pojawiła się w beskidzkich lasach. Znalezisko otworzyło dyskusję, czy grzyb powróci do łask. Dla wielu grzybiarzy jest bowiem nieznanym gatunkiem.

Ze względu na znikomą obecność w krajowym ekosystemie, a jednocześnie ogromne walory smakowe, gąskę sosnową nazywa się „Świętym Graalem”. Wielu amatorów wędrówek z koszem chciałoby mieć ten gatunek w swoim grzybiarskim portfolio. Tegoroczny sezon dopiero nabiera rumieńców, gdy przyjdzie jesienny wysyp, niejeden będzie chciał trafić na niespotykany okaz. Na razie brak jednak doniesień o jakimkolwiek występowaniu gąski. Pojawiają się za to borowiki ceglastopore i maślaki.

Sezon na grzyby 2024 może być jednak inny niż dotychczasowe. Ocieplenie klimatu tworzy pewne anomalie. Nagły przeskok z zimy w lato i kwietniowe temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza sprawiły, że oprócz smardza, pod nogami może trafić się borowik, którego najwcześniej (zazwyczaj) widać w maju i czerwcu. Borowik ceglastopory? Borowik sosnowy? Tych nie brakuje, informowała niedawno Strefa Agro.

Jak wygląda gąska sosnowa? W Azji kosztuje krocie

Tricholoma matsutake króluje na rynkach azjatyckich, choć też trzeba się natrudzić, aby ją tam znaleźć. W Polsce grzyb znany jest też jako opieńka sosnowa. Ze względu na unikatowość gatunku, cena za kilogram może przyprawić o zawrót głowy. Japończycy płacą za niego nawet kilka tysięcy złotych, nieco mniej kosztują te importowane.

Gąski posiadają gruby, brązowy kapelusz o stożkowatym kształcie, a ich nóżka jest bulwiasta i sprężysta (ma odcień brązowo-biały). Ich miąższ ma aromat cynamonu, smak – lekko słodkawy, pisze Patrycja Seklecka, Strona Podróży.

Gładka skóra może nieco przypominać pieczarkę, w przypadku młodych grzybów warto zwrócić uwagę na charakterystyczne blaszki i brzegi kapelusza, które zawijają się ku trzonowi. Gąska sosnowa jest grzybem jesiennym, nawet przy ociepleniu klimatu, najwcześniej pojawi się w sierpniu. Grzyb jest jednak taką rzadkością, że nie wiadomo, czy uda się go w ogóle znaleźć w tym sezonie w krajowych lasach. Jak sama nazwa wskazuje, najlepiej szukać grzybów pod sosnami, ale trzeba zachować czujność - gatunek ma trujących „bliźniaków”.

Na pierwszy rzut oka gąska sosnowa może przypominać młodego borowika, jest to jednak mylne wrażenie. Podobnie z opieńkami i muchomorami, trzeba uważać na podobne gatunki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten grzyb to rarytas. W Japonii wydają na niego krocie, w Polsce pojawia się niezwykle rzadko. Jak wygląda gąska sosnowa? - Strefa Agro

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski