Tenis Talex Open 2012: Czech Dusan Lojda mistrzem Wielkopolski!

Maciej Łosiak
Rozstawiony z numerem 1 Dusan Lojda został zwycięzcą 13. edycji Międzynarodowych Mistrzostw Wielkopolski w Tenisie Talex Open 2012. W finale pokonał na kortach AZS w Poznaniu Grzegorza Panfila.

Na korcie nr 1 zmierzyło się w niedzielę dwóch leworęcznych zawodników. Obaj mieli już na swoim koncie wygraną w poznańskim futuresie. Czech triumfował w 2009 roku, Polak zwyciężył rok wcześniej.

Przez pierwsze gemy obaj tenisiści szli "łeb w łeb". Pilnowali swojego serwisu. Przełamanie nastąpiło przy stanie 4:3 dla Lojdy. Czech wygrał seta 6:3. Do drugiej partii Panfil przystąpił mocno skoncentrowany. Grał agresywniej, pewnie serwując. Kilka jego błyskotliwych akcji kibice nagrodzili brawami. Gracz ze Śląska zwyciężył 6:2. Trzeci, decydujący set zaczął się źle dla Polaka. Mając swoje podanie przegrał pierwszego gema. To "ustawiło" tego seta. Panfil uległ rywalowi 1:6.

- Mimo porażki w finale jestem zadowolony ze startu w Poznaniu - powiedział Grzegorz Panfil. - Cieszy gra jaką zaprezentowałem w drugim secie meczu z Dusanem. Gdybym nie przegrał gema na początku trzeciej partii, ten mecz mógłby potoczyć się inaczej.

Uśmiechu po wygranym pojedynku nie krył Lojda (Czecha na trybunach wspierali jego rodzice). - Z Grzegorzem znamy się doskonale. W ostatnich latach rywalizowałem z nim kilka razy i wygrywałem. Najbliższe plany? Chcę wystartować i dobrze się zaprezentować w turniejach rangi challenger - dodał Dusan Lojda.

Na swoich macierzystych kortach finał gry pojedynczej obserwował w niedzielę także Wojciech Fibak wraz ze swoją mamą Joanną, która w poniedziałek będzie obchodzić urodziny. Dodajmy, że w grze podwójnej zmierzyły się w sobotę dwa polskie deble. Wygrali Marcin Gawron i Andrzej Kapaś.

Zwycięzca w singla mistrzostw Wielkopolski otrzymał 27 punktów do klasyfikacji ATP oraz czek na 1950 dolarów. Pula nagród poznańskiego futuresa wynosiła 15 tys. dolarów.

Wyniki spotkań

finał gry pojedynczej: Dusan Lojda (Czechy, nr 1) - Grzegorz Panfil (Polska, nr 6) 6:3, 2:6, 6:1.

półfinały: Dusan Lojda - Yannik Reuter (Belgia, nr 4) 6:3, 6:1; Arthur de Greef (Belgia, nr 7) - Grzegorz Panfil 4:6, 5:7.

finał debla: Tomasz Bednarek/Mateusz Kowalczyk - Marcin Gawron/Andrzej Kapaś (wszyscy Polska) 7:6 (3), 2:6, 7:10.