MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Test combo można już wykonać w części przychodni POZ. Badanie wykryje, czy objawy infekcji wywołał koronawirus, wirus grypy czy RSV

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wykonanie testu umożliwiającego wykrycie, czy przyczyną objawów infekcji oddechowej jest wirus RSV, zaleca się zwłaszcza w przypadku dzieci.
Wykonanie testu umożliwiającego wykrycie, czy przyczyną objawów infekcji oddechowej jest wirus RSV, zaleca się zwłaszcza w przypadku dzieci. milkos/123RF
Testy combo czy inaczej „trzy w jednym” pozwalają wykryć, czy przyczyną wystąpienia objawów infekcji jest koronawirus, wirus grypy czy RSV. Można już wykonać je w niektórych przychodniach POZ. Część podmiotów wdroży te testy na dniach lub właśnie wdraża – informuje Minister Zdrowia Adam Niedzielski, który podaje także prognozy dotyczące zakażeń wymienionymi wirusami.

Spis treści

Testy combo dostępne w niektórych przychodniach POZ

Na początku roku Minister Zdrowia zapowiedział możliwość wykonywania testów typu „3 w 1” w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. W dniu 5 stycznia br. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu tzw. testy combo stały się świadczeniami gwarantowanymi w POZ. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czytaj też: WHO nie będzie badać, jak doszło do wybuchu pandemii COVID-19. Chiny nie chcą współpracować. Mimo to naukowcy nadal prowadzą badania

Testy combo pozwalają wskazać, czy mamy do czynienia z zakażeniem grypą, koronawirusem czy wirusem RSV. Zapytany o to, czy pacjenci mogą już realnie skorzystać z takich testów combo, Adam Niedzielski przekazał, że są podmioty, które już testują, oraz takie, które zaczną robić to niebawem – najpewniej w nadchodzącym tygodniu.

Zobacz: Masz grypę? Zadzwoń po receptę. Ministerstwo Zdrowia zachęca do korzystania z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.

– Mechanizm jest taki, że to przychodnia samodzielnie kupuje testy combo, za które otrzyma refundację pokrywającą również koszt wykonania testu. Część podmiotów zdecydowała się na grupowe zakupy, co ułatwia im negocjacje cenowe, ale trwa dłużej. Są też podmioty, które miały testy już od dłuższego czasu i teraz mogą je wpisać w proces refundacyjny – wyjaśnił szef resortu.

Niedzielski wskazał jednak, że na informacje odnośnie tego, jak przebiega wykonywanie testów combo w POZ, trzeba poczekać przynajmniej do drugiego tygodnia lutego, kiedy będą dane o refundacji.

– Sprawozdania za styczeń będą znane w połowie lutego, wtedy będziemy wiedzieli dokładnie, jaka jest skala realizacji testów" – podał Adam Niedzielski.

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdy test i jego wykonanie, więc jest to świadczenie płatne dodatkowo poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego. Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma ok. 34 zł.

Dowiedz się także na temat:

Spadki zakażeń i zgonów z powodu grypy

W związku z pytaniami na temat zachorowań na grypę i COVID-19 oraz zakażeń RSV, Adam Niedzielski przedstawił prognozy przewidujące dalszy przebieg sezonu infekcyjnego.

Zobacz: Rozszerzenie profilaktyki RSV u dzieci od 1 marca 2023 r. Program bezpłatnej ochrony przed wirusem RS obejmuje kolejne grupy maluchów

– Jeśli chodzi o grypę, to widzimy znaczące spadki liczby zakażeń. Są one bardzo dynamiczne, z dziennego poziomu ponad 43 tys. do ok. 36 tys. Jeżeli patrzymy na zapadalność, czyli liczbę zakażonych na 100 tys., to spadła ona w ciągu tygodnia o 32 – powiedział Minister, który podkreślił, że spadki widać również w liczbie hospitalizacji z powodu grypy, jak również w liczbie wystawianych recept i w sprzedaży leków. – Jest to bardzo nietypowa fala grypy. Na ogół mieliśmy apogeum na przełomie lutego i marca. I dotychczas nie spotkaliśmy tak dynamicznego wzrostu, a następnie tak samo dynamicznego spadku jak obecnie.

Jednocześnie ze słów szefa Ministerstwa Zdrowia wynika, w tym sezonie nie musimy już obawiać się masowego powrotu zachorowań na grypę.

– Po konsultacji z epidemiologami, immunologami i lekarzami zakaźnikami prognozujemy, że nawet jeśli będzie infekcyjne „odbicie” na przełomie lutego i marca, to nie dojdzie ono do poziomów, na których teraz się znajdujemy. To będzie zdecydowanie mniejsza fala, która nie spowoduje obciążenia systemu opieki zdrowotnej – stwierdził Niedzielski.

Wypowiadał się również na temat COVID-19. Według jego słów sytuacja może być uznana za „w pewnym sensie komfortową”, bo hospitalizacje są na poziomie ok. 700 i nie widać istotnego wzrostu liczby rejestrowanych przypadków.

– Zrewidowaliśmy nasze prognozy odnośnie COVID-19, które do tej pory mówiły, że szczyt może dojść do kilku tysięcy w styczniu. Widać, że tak się najprawdopodobniej nie stanie. Teraz jedyny potencjał pogorszenia sytuacji covidowej jest związany z subwariantem XBB.1.5 Omikronu, czyli z Krakenem. Jednak na dziś jego udział w zakażeniach w Europie jest jeszcze niezbyt istotny, byśmy mieli do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem w najbliższym czasie – powiedział szef MZ. Dodał też, że choć najnowsze prognozy dotyczące COVID-19 mówią o możliwym wzroście zakażeń do poziomu kilku tysięcy na początku marca, należy pamiętać, że są to jedynie prognozy.

Jak pokazują zestawienia, od 1 do 7 stycznia br. było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, a od 8 do 15 stycznia – 252 837. Łącznie to 559 474. Z powodu grypy zmarły w tym czasie 33 osoby – siedem w pierwszym tygodniu i 26 osób w tygodniu między 8 a 15 stycznia.

Natomiast 18 stycznia MZ podawało, że w szpitalach jest 788 osób z COVID-19. Od 5 do 11 stycznia br. potwierdzono w Polsce 2229 zakażeń COVID-19, zmarło 60 osób z COVID-19 Z kolei od 12 do 18 stycznia br. potwierdzono 2024 zakażenia. Zmarło 51 osób z COVID-19. (PAP)

Zobacz też:

Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/ arz

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Test combo można już wykonać w części przychodni POZ. Badanie wykryje, czy objawy infekcji wywołał koronawirus, wirus grypy czy RSV - Strona Zdrowia

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski