Tour de Pologne. Zwycięstwo Holendra w Bielsku-Białej!

Zbigniew Czyż
Marijn van den Berg
Marijn van den Berg Zbigniew Meissner / PAP
Marjin Van Den Berg wygrał piąty etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Etap liczył 198,8 km i prowadził z Pszczyny do Bielska-Białej. Holender okazał się najszybszy na mecie finiszując z peletonu. Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski zajął czwarte miejsce.

Na 4 kilometry przed metą doszło do zamieszania. Po kraksie motocykla z komentatorem walka w peletonie zamarła i została wznowiona dopiero na ostatnich kilkuset metrach. 200 metrów przed metą doszło do wypadku grupki kolarzy, a finisz najlepiej rozegrał Marijn van der Berg (EF Education-EasyPost), drugi był Matej Mohorić, podium zamknął Joao Almeida (Emirates).

Czwarte miejsce Michała Kwiatkowskiego

Bonifikatę za trzecie miejsce zdobył Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates), a czwarty był Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).

Na pozycji lidera Tour de Pologne umocnił się drugi na mecie Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain-Victorious).

W klasyfikacji generalnej Mohoric powiększył do 12 sekund przewagę nad Almeidą. Według wstępnych obliczeń trzecią pozycję zajmuje Kwiatkowski – 18 sekund straty.

Liczący prawie 199 kilometrów etap był typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszyli z Pszczyny, po drodze musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie 5. etapu usytuowane były trzy Premie Lotne LOTTO, w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach oraz dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Na trasie przygotowana była też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek.

Jutro jazda indywidualna na czas w Katowicach.