18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk: Biskup - gej i najlepiej sprzedany film świata w Poznaniu! [FILMY]

Jacek Sobczyński
Jacek Sobczyński
Kadr z "Laurence Anyways" Xaviera Dolana
Kadr z "Laurence Anyways" Xaviera Dolana ARCHIWUM FESTIWALU
Organizatorzy drugiej edycji poznańskiego festiwalu Transatlantyk odsłonili większość kart. Wiemy już, że pomiędzy 15 a 22 sierpnia na Transatlantyku zobaczymy nowe filmy Xaviera Dolana, Morgana Spurlocka, Kena Loacha i wszystkie najgłośniejsze premiery tegorocznego festiwalu w Berlinie. Zobaczcie, co przygotowali dla nas twórcy festiwalu.

Po świetnie przyjętych "Wyśnionych miłościach" i "Zabiłem moją matkę" ledwie 23-letni Xavier Dolan wyrósł na jednego z ulubieńców rodzimej publiczności. Na Transatlantyku zobaczymy jego trzeci film "Laurence Anyways", który załapał się do sekcji konkursowej tegorocznego festiwalu w Cannes. Tytułowy bohater w dniu swoich 30. urodzin decyduje się wyznać swojej dziewczynie, że marzy o zmianie płci.

Pamiętacie Morgana Spurlocka, faceta, który w "Super Size Me" przez miesiąc obżerał się w fast foodach by udowodnić jak bardzo niezdrowe jest śmieciowe jedzenie? Teraz Spurlock wrócił za kamerę i znów prowokuje. Reżyser wymyślił sobie stworzenie filmu niemal w całości złożonego z product placement - płatnej kryptoreklamy. Zgłosił się do ponad 600 firm z propozycją umieszczenia ich produktów w swoim filmie, oczywiście w zamian za finansowy sponsoring. Dwadzieścia z nich przystało na propozycję Spurlocka. Film w prześmiewczy sposób pokazuje, jak bardzo finansowe kontrakty z reklamodawcami paraliżują pracę nad samym obrazem. Zresztą nazwa jednego z reklamodawców pojawia się w samym tytule nowego dzieła Spurlocka. Brzmi on: "POM Wonderful prezentuje Najlepiej Sprzedany Film Świata".

Jednym z gwoździ programu jest anarchizująca komedia "Sons of Norway", czyli skandynawska odpowiedź na "Wszystko co kocham". W sekcji "Nowe kino skandynawskie" zobaczymy też oparty na podstawie powieści Jo Nesbo thriller "Jackpot", pastiszową komedię sensacyjną - hołd dla kina kopanego lat 80. "Norweski Ninja", społeczny dramat o młodocianych blokersach "Play" oraz znanego już polskim widzom "Łowcę trolli".

Mocną reprezentację na Transatlantyku wystawi festiwal w Berlinie. W Poznaniu zobaczymy trzy produkcje - laureatki najważniejszych nagród tegorocznego Berlinale. To opowiadający o więziennym teatrze dokument "Cezar musi umrzeć" braci Tavianich, mroczny, oniryczny "To tylko wiatr" Bence Fliegaufa oraz nostalgiczna "Barbara" Christiana Petzolda, której akcja dzieje się w NRD lat 80.

Będzie też nowy film Kena Loacha! Tym razem brytyjski mistrz kina społecznego postara się nas rozśmieszyć. W "The Angel's Share" głównym bohaterem jest Robbie, życiowy wykolejeniec, który dzięki swojemu nosowi do alkoholu może odmienić swoje życie. Wystarczy tylko, żeby wykraść kilka litrów wartej ponad milion funtów whisky...

W silnej sekcji dokumentalnej będziemy mogli wybrać się m.in. na kontrowersyjny film "Are All Men Pedophiles" Jana Willema Breure (wywiad z reżyserem wkrótce na łamach "Głosu"). Holender zapyta się w nim, czy z naukowego punktu widzenia każdy mężczyzna ma w sobie coś z pedofila. Odpowiedzi będą zaskakujące... Obejrzymy też "Love Free or Die", opowiadający o amerykańskim biskupie, który odważył się ujawnić swoją orientację homoseksualną. Będzie narkotykowy dokument "The House I Live In", polityczne "Pocałunek Putina" i "Ambasador", dokumentujące internetowe ruchy społeczne "Anonymous. Historia haktywizmu", będzie wreszcie nastrojowy portret Ameryki klasy B "American passages" oraz "Szczęście", opowiadające o tych, którym udało się znaleźć to, co znajduje się w jego tytule.

Na festiwalu znajdą się też sekcje, poświęcone kinu kulinarnemu, filmom o tematyce rowerowej i ekologicznej, będzie dział "Transatlantyk Art", czyli obrazy o sztuce (tam między innymi "Winylmania", czyli historia pewnego nałogowego zbieracza płyt winylowych oraz dokumenty o Bobie Marleyu i grupie A Tribe Called Quest). W sekcjach "Wiosna arabska" i "Wall Street Story" zobaczymy filmy polityczne, a w dziale "Poza gatunkiem" przyjrzymy się świeżym i bardzo oryginalnym obrazom science fiction z całego świata. Fani starszych filmów na pewno wybiorą się na retrospektywny przegląd filmów Alfreda Hitchcocka. A miłośnicy najgorszych filmów świata mogą już rezerwować sobie czas na pięć seansów w ramach "Ekstazy i mdłości", czyli starych, kiczowatych horrorów. Wśród nich m.in. "Atak gigantycznych pijawek"

W tym roku nowością będzie sekcja "Konfrontacje", poświęcona filmom, poruszającym tematykę wojenną. W "Diaz. Don't Clean Up This Blood" zobaczymy rekonstrukcję starć podczas szczytu G8 w Genui. "Oburzeni" to nowe dzieło Tony'ego Gatlifa, który stanął z kamerą w pochodach młodych, walczących z systemem Europejczyków. Z Ameryki przyjedzie ciekawy "Return", portretujący powojenną traumę pewnej młodej kobiety. A w "Wiedźmie wojny" przyjrzymy się wojnie oczyma biorącego w niej udział dziecka.

Pełen program wraz z rozpiską godzinową zostanie ogłoszony na początku sierpnia. A sam festiwal odbędzie się w dniach 15 - 22 sierpnia w Poznaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski