Utalentowani wioślarze z Wielkopolski - przyszli mistrzowie

JAC
Natalia Szymkowiak (rocznik 1994)
Natalia Szymkowiak (rocznik 1994) Fot. Archiwum Natalii Szymkowiak
W cyklu "Przyszli mistrzowie" przedstawiamy utalentowaną młodzież wioślarską z wielkopolskich klubów.

Natalia Szymkowiak - nie boi się pracy

Natalia Szymkowiak (rocznik 1994), zawodniczka KW-04 Poznań, najpierw uprawiała pływanie. Półtora roku temu pływanie zamieniła na wioślarstwo. Trafiła na przystań klubową nad Wartą pod trenerską opiekę Błażeja Kamoli. Intensywna praca na treningach sprawiła, że Natalia w lipcu 2011 roku wywalczyła brązowy medal w jedynkach podczas mistrzostw Polski juniorek na jeziorze Gopło w Kruszwicy.
Wioślarka KW-04 startowała także z niezłymi rezultatami w dwójkach podwójnych i to w imprezach międzynarodowych. Pod koniec czerwca 2011 roku, podczas mistrzostw Europy juniorów, które odbyły się w Kruszwicy Natalia Szymkowiak wspólnie z Małgorzatą Król (SMS Poznań) zajęła dziewiąte miejsce. Z kolei pod koniec lipca w czasie zawodów o Puchar Europy w austriackim Linzu, Szymkowiak razem z Katarzyną Wełną (AZS AWF Kraków), zajęła wysokie czwarte miejsce.
- Natalia to bardzo ambitna zawodniczka, która nie boi się ciężkiej pracy. To że wcześniej pływała, na pewno jej pomaga w wioślarstwie, bo ma znakomitą koordynację ruchową. A to jest bardzo potrzebne w naszej dyscyplinie. To obecnie chyba najbardziej perspektywiczna zawodniczka wśród juniorek w naszym kraju - powiedział Błażej Kamola, klubowy trener Natalii Szymkowiak.

Marcin Sobieraj - motywacja jest duża

Marcin Sobieraj (rocznik 1995) od dwóch lat jest zawodnikiem Posnanii RBW. Przygodę z wioślarstwem rozpoczynał w UKS Kórnik, aby w wieku juniora młodszego przenieść się do Posnanii pod trenerską opiekę Macieja Hoffmanna.
Sezon 2011 był dla Sobieraja udany. Podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbyła się w lipcu na jeziorze Maltańskim w Poznaniu, wywalczył srebrny medal w dwójkach podwójnych (jego partnerem był klubowy kolega Mateusz Ciepły). Wywalczył także brązowy medal OOM w jedynkach. Jako junior młodszy wystartował w osadzie czwórki podwójnej juniorów w długodystansowych mistrzostwach Polski (wyścig na 8 km) i zdobył złoty medal. Sobieraj płynął w osadzie wspólnie z kolegami klubowymi Tomaszem Rachwałem i Mateuszem Strzelczykiem oraz Michałem Gąszczakiem (SMS Poznań).
- Marcin ma ogromną chęć do pracy, a przy tym nie brakuje mu motywacji do osiągania sukcesów. Podczas rywalizacji na wodzie zawsze imponuje wolą walki do końca. Jeśli nawet ma słabsze momenty, to stara się wyciągać wnioski i w następnych zawodach poprawia wcześniejsze błędy. Bez problemów łączy treningi z nauką w liceum - mówi Maciej Hoffmann, klubowy trener Marcina Sobieraja.