Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Veolia wyda miliony na nowoczesną technologię w Poznaniu

Redakcja
Veolia zarządza zarówno elektrociepłownią Karolin (na zdjęciu), jak i miejską siecią ciepłowniczą w Poznaniu
Veolia zarządza zarówno elektrociepłownią Karolin (na zdjęciu), jak i miejską siecią ciepłowniczą w Poznaniu Łukasz Gdak
Ponad 100 mln złotych zamierza zainwestować w najbliższych latach spółka Veolia Energia Poznań w rozwój nowoczesnych technologii, które miałyby się przyczynić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. W czwartek Veolia przedstawiła swoją strategię na najbliższe lata.

Jednym z najważniejszych celów będzie inwestycja w nowoczesne technologie. Głównym celem ma być m.in. zmniejszenie ilości spalin powstających przy produkcji energii cieplnej.

– Obecnie elektrociepłownia Karolin produkuje ciepło bazując przede wszystkim na pracy węgla. Chcemy, żeby to zużycie węgla zaczęło spadać. I tak się będzie działo systematycznie w ciągu kolejnych kilkunastu lat, co ostatecznie doprowadzi do poważnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Przyszłością na świecie jest czysta energia odnawialna a nie węgiel, dlatego stawiamy na nowe technologie – uważa Paweł Orlof, prezes poznańskiego oddziału Veolii, która zarządza zarówno elektrociepłownią Karolin, jak i miejską siecią ciepłowniczą w Poznaniu.

Żeby osiągnąć swój cel, w następnych latach Veolia zamierza coraz bardziej rozwijać gospodarkę o tzw. obiegu zamkniętym. – Chcemy działać tak, by z podczas wytwarzania przez nas produktu nie wychodził odpad, ale kolejny produkt – opowiada Paweł Orlof. Takie rozwiązanie miałoby być stosowane przede wszystkim w elektrociepłowni Karolin.

– Obecnie podczas wytwarzania energii powstaje produkt uboczny, jakim jest popiół. W przyszłości chcemy go tak przetwarzać, żeby mógł z niego powstać np. produkt budowlany, który następnie sprzeda się na rynku – wyjaśnia Paweł Orlof. I dodaje, że już w lutym tego roku Veolia zastosowała rozwiązania gospodarki o zamkniętym obiegu w fabryce Volkswagena, gdzie zaczęto wykorzystywać ciepło odpadowe.

– To z kolei przyczynia się do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w powietrzu, co jest istotne biorąc pod uwagę problem smogu – opowiada prezes Veolii.

Jednocześnie dodaje, że firma przygotowuje się także do modernizacji sieci ciepłowniczej w Poznaniu. – Planujemy wymienić obecne rury na nowoczesne rury preizolowane, dzięki którym zmniejszymy ubytek ciepła. To z kolei przełoży się na mniejsze zużycie paliwa przy produkcji ciepła, co będzie skutkowało mniejszą ilością dwutlenku węgla w powietrzu. Zamierzamy też produkować więcej ciepła z odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Paweł Orlof.
Ponadto informuje, że Veolia zamierza także oferować swoje usługi jako zarządcy maszynami w poszczególnych firmach. W praktyce Veolia odpowiadałaby za obsługę i zadbanie o stan technicznych konkretnych maszyn w danym przedsiębiorstwie. Z takich rozwiązań korzystają już m.in. Wyborowa, Bridgestone czy Solaris.

– W praktyce polega to na tym, że dana firma oddaje w eksploatację urządzenia naszym specjalistom, którzy się na nich znają i wiedzą jak korzystać z nich najefektywniej – opowiada Paweł Orlof.

Istotną zmianą jest także połączenie się dwóch dotychczasowych spółek, które do tej pory osobno odpowiadały za elektrociepłownię Karolin oraz sieć ciepłowniczą w Poznaniu. Teraz powstanie jedna spółka Veolia Energia Poznań, która będzie zarządzała zarówno elektrociepłownią, jak i siecią ciepłowniczą.

– Taka decyzja już od pewnego czasu wydawała się naturalnym ruchem tym bardziej, że obie spółki ściśle ze sobą współpracowały. Połączenie umożliwi nam wzrost efektywności pracy – twierdzi Paweł Orlof.

Jednocześnie uspokaja, że powstanie jednej spółki nie oznacza redukcji zatrudnienia i żadnych poważnych zmian dla klientów. – Klienci tego w ogóle nie odczują i nie będą musieli podpisywać żadnych nowych umów – zapewnia Paweł Orlof dodając, że w kolejnych latach planowany jest nawet wzrost zatrudnienia w Veolii.

Ponadto Veolia zamierza poprawić jakość obsługi swoich klientów poprzez powstanie zintegrowanego centrum komunikacji z klientami. – Chcemy, żeby powstało centrum, które będzie przyjmowało wszystkie uwagi, reklamacje czy zgłoszenia o awariach. Obecnie odpowiadają za to różne podmioty. A nam zależy, żebyśmy mieli jeden numer telefonu i jeden adres mailowy, na który spływałyby wszystkie informacje od klientów – tłumaczy prezes Veolii w Poznaniu.

Sprawdziliśmy, ile zarabiają Wielkopolanie w handlu i usługach. Na kolejnych slajdach przekonasz się, na jakie zarobki mogą liczyć sprzedawcy, kucharze, kierowcy, kasjerki, fryzjerki czy kierownicy w sklepach w Wielkopolsce. Jeżeli nie podano inaczej, zarobki uwzględniono w kwotach netto.Przejdź do kolejnego slajdu ------>

Ile zarabiają Wielkopolanie w handlu i usługach? [SPRAWDŹ]

Info z Polski - Najważniejsze informacje ostatnich dni:

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski