Zobacz
  koniecznie

  Czy Twoje imię i nazwisko jest na liście?

  Rozwiń
  W Biedrusku walczą o tytuł najlepszego plutonu [ZDJĘCIA]

  W Biedrusku walczą o tytuł najlepszego plutonu [ZDJĘCIA]

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W Biedrusku walczą o tytuł najlepszego plutonu
  1/7
  przejdź do galerii

  W Biedrusku walczą o tytuł najlepszego plutonu ©kpt. Piotr Wójcik/CSWL Poznań

  Ponad 500 żołnierzy z całej Polski rozpoczęło w Biedrusku rywalizację w szkoleniu bojowym wojsk lądowych o tytuł najlepszego plutonu.
  Na poligonie pod Poznaniem trwają właśnie największe w polskiej armii zawody użyteczno-bojowe. Do rywalizacji o tytuł najlepszego plutonu stanęło w tym roku ponad 500 żołnierzy z pododdziałów wojsk lądowych. W sumie w zawodach walczy aż 14 plutonów z 12. i 16. Dywizji Zmechanizowanej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 6. Brygady Powietrznodesantowej.

  - Żołnierze walczą m.in.
  o najlepszy pluton wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz pluton zmotoryzowany i aeoromobilny. Rywalizacja będzie zacięta, ale w sportowym duchu - zapewnia kpt. Piotr Wójcik, oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, które to po raz kolejny zorganizowało tego typu zawody użyteczno-bojowe.

  W tym szkoleniu liczą się nie tylko umiejętności poszczególnych uczestników, a motywacja w zespole i wzajemne zaufanie żołnierzy.

  - W pierwszym tygodniu sprawdzamy przygotowanie fizyczne oraz taktyczne żołnierzy. Muszą wykonać m.in. test BTS, czyli biegowy test sprawnościowy - mówi Piotr Wójcik. I dodaje: Żołnierze do pokonania mają też m.in. pętlę taktyczną, która zmusza ich do wysiłku fizycznego i myślenia taktycznego. Poza tym, czeka ich bieg patrolowy ze strzelaniem oraz ćwiczenia z kierowania ogniem.

  W ubiegłym roku po zaciętej rywalizacji miano najlepszego plutonu w kategorii plutonów pancernych wywalczył pluton czołgów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej, wśród plutonów zmechanizowanych palmę pierwszeństwa zdobył pluton z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, najlepszym plutonem wśród plutonów zmotoryzowanych został pluton zmotoryzowany z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a pierwsze miejsce pośród plutonów aeromobilnych przypadło dla plutonu powietrznodesantowego z 6. Brygady Powietrznodesantowej.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo