Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce systematycznie spada liczba niedogrzanych mieszkań

MON
Co dziesiąty Europejczyk ma w mieszkaniu zbyt zimno. Na ten problem skarży się 13 proc. Polaków. Jeszcze osiem lat temu miał go co trzeci.

Według norm Światowej Organizacji Zdrowia mieszkanie jest właściwie ogrzane, jeśli temperatura w pokoju dziennym wynosi przynajmniej 21 stopni, a w pozostałych pomieszczeniach przynajmniej 18 stopni. Co trzynasty Polak nie jest w stanie utrzymać takiej temperatury. To sytuuje nas na 11 miejscu, wśród 31 krajów Europy. Najcieplej w mieszkaniach mają obywatele krajów, w których jest... najzimniej.

Jak wynika z badań Eurostatu, komfort cieplny w mieszkaniu jest uzależniony wprost od dochodów. Nic więc dziwnego, że marginalny problem z niedogrzaniem nieruchomości mają obywatele w krajach o najwyższych średnich zarobkach.

Pomimo położenia w północnej części Europy z niedogrzaniem nie mają problemu mieszkańcy Norwegii czy Szwecji, gdzie odpowiednio tylko 0,7 proc. i 1,4 proc. obywateli uznało, że nie są w stanie utrzymać zimą odpowiedniej temperatury w mieszkaniu.

Tam jednak zarobki należą do najwyższych w Europie. Norweg pracując na pełen etat zarobił w 2012 roku przeciętnie 77,3 tys. euro, a Szwed 58,5 tys. euro.

Dla porównania w Polsce przeciętne roczne zarobki Eurostat oszacował w 2012 roku na 10,9 tys. euro. Na problem z niedogrzaniem nie powinni też narzekać mieszkańcy Szwajcarii i Luksemburga, gdzie zarobki w 2012 roku wyniosły odpowiednio 76,6 tys. euro i 57,6 tys. euro.

Na trudność z odpowiednim ogrzewaniem nieruchomości wpływ ma też klimat. On wpływa na technologię w jakiej wznoszone są budynki. Paradoksalnie więc wiele krajów w gronie tych o największym niedogrzaniu to te, w których klimat jest ciepły. Krótkie i łagodne zimy mogą powodować więc, że nieruchomości nie są ocieplone i wyposażone w instalacje grzewcze. I tak na przykład na Cyprze aż 30,7 proc. osób uznało, że nie są w stanie utrzymać w mieszkaniu odpowiednio wysokiej temperatury. W Portugalii, Grecji, na Malcie i we Włoszech problem z utrzymaniem ciepła w mieszkaniu ma odpowiednio 27, 26,1, 21,7 i 21,2 proc. obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski