Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu obchodzimy 80. rocznicę Akcji Bollwerk. Warto zobaczyć wystawę i wystartować w grze miejskiej

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Poznań świętuje rocznicę Akcji Bollwerk
Poznań świętuje rocznicę Akcji Bollwerk Adam Jastrzębowski
Akcja Bollwerk była największą operacją wielkopolskiego podziemia w czasie II wojny światowej. W Urzędzie Miasta Poznania otwarto wystawę jej poświęconą, a w niedzielę w mieście odbędą się upamiętniające ją obchody 80. rocznicy.

- Operacja, która została wykonana na rozkaz gen. Sikorskiego, zakończyła się sukcesem. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. spalono niemieckie magazyny w porcie rzecznym nad Wartą. Były w nich przechowywane zapasy dla żołnierzy niemieckich walczących na froncie wschodnim - przypomina Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na dziedzińcu Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim 17 otwarto wystawę „Akcja Bollwerk”, zorganizowaną przez lokalny oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Miasto Poznań. Kilkanaście plansz pokazuje informacje o systemie okupacyjnym wprowadzonym przez Niemców na terenie Wielkopolski oraz jego wpływie na działalność polskiego podziemia.

od 16 lat

W niedzielę, 20 lutego o godz. 9:00 w poznańskiej farze zostanie odprawiona msza święta. Później główne uroczystości rocznicowe odbędą się pod pomnikiem akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego.

Oprócz nich rocznicę upamiętniła Szkoła Podstawowa nr 40 w Poznaniu, która przeprowadziła dwuletni projekt edukacyjny Bollwerk’42 – Pamiętamy!

- Chcemy, żeby wiedza o bohaterach akcji Bollwerk, wartościach, które im przyświecały, a przede wszystkim o tym, co im zawdzięczamy, nie zginęła - mówi Ewa Frąckowiak, dyrektorka placówki.

Historię akcji Bollwerk będzie można także poznać biorąc udział w niedzielę 20 lutego w grze miejskiej: wystarczy zebrać 3-5 osobowy zespół i zarejestrować się na stronie gramiejska.pl. Od godziny 14:00 trzeba będzie rozwiązać szereg zagadek historycznych w mieście. Osoby niepełnoletnie (uczestniczące w wydarzeniu bez opiekuna) muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Lider każdego zespołu powinien mieć minimum 18 lat. Rejestracja trwa do 19 lutego (do końca dnia).

Ponadto 21 lutego, w Instytucie Pamięci Narodowej o godz. 12.00 odbędzie się debata historyków poświęcona akcji Bollwerk. Transmisja będzie dostępna na Facebooku oddziału.

Miejski portal poznan.pl informuje też, że operacja zostanie upamiętniona na rewersie medalu poznańskiego maratonu, który odbędzie się jesienią.

Zobacz też: Tramwaj na Ratajczaka już coraz bliżej. Ogłoszono przetarg na wykonawcę prac budowlanych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski