W Poznaniu odbyły się półfinały akademickich mistrzostw Polski w siatkówce i koszykówce

W finale koszykówki mężczyzn UAM przegrał z Politechniką Gdańską
W finale koszykówki mężczyzn UAM przegrał z Politechniką Gdańską Fot. Archiwum AMP
Poznań był gospodarzem półfinałów akademickich mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn oraz w koszykówce mężczyzn.

Rozgrywki półfinałowe są drugim etapem eliminacji do AMP. Startują w nich najlepsze reprezentacje z eliminacji regionalnych. Do finału akademickich mistrzostw Polski awansuje 16 najlepszych drużyn z czterech półfinałów.

W poznańskich półfinałach prawo startu miały uczelnie z województwa: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Organizatorem półfinału AMP w koszykówce mężczyzn była Organizacja Środowiskowa AZS Poznań, w siatkówce kobiet - Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Przyrodniczego, a w siatkówce mężczyzn - Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

W turniejach łącznie wystartowało 12 zespołów koszykarzy, 13 siatkarek i 14 siatkarzy. Mecze odbywały się w halach sportowych Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Politechniki Poznańskiej i Liceum Marii Magdaleny.

Zwycięzcami półfinałów akademickich mistrzostw Polski w siatkówce kobiet i mężczyzn zostali:
- wśród pań zwyciężył Uniwersytet Szczeciński, pokonując w finale Wyższą Szkołę Gospodarki z Bydgoszczy 2:1. O trzecie miejsce walczyły zespoły z Poznania: Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Lepsze okazały się siatkarki z UP wygrywając 2:0 z UAM.

- wśród mężczyzn najlepsi byli siatkarze z Politechniki Poznańskiej, którzy pokonali w meczu o 1 miejsce Uniwersytet Szczeciński 2:0. W meczu o trzecie miejsce zespół Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Kalisza zwyciężył 2:0 Wyższą Szkołę Pedagogiki i Administracji z Poznania.

W meczu finałowym półfinałów akademickich mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn zespół Politechniki Gdańskiej wygrał z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza 80:47.

Kolejne miejsca zajęły również zespoły z Gdańska: Uniwersytet Gdański i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu (69:51). MVP turnieju został Jakub Nowak (UAM Poznań), a do najlepszej piątki turnieju wybrano: Michała Trypuća Uniwersytet Szczeciński, Jacka Łukomskiego AWF Poznań, Piotra Renkiela Politechnika Gdańska, Kamila Puta AWFiS Gdańsk i Łukasza Jaśkiewicza Uniwersytet Gdański.

Finał AMP w koszykówce mężczyzn odbędzie się również w Poznaniu, gospodarzem turnieju w dniach 9-12.05.2013 będzie KU AZS Politechniki Poznańskiej.