Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu wszczepiono pacjentowi kardiowerter-defibrylator z funkcją bluetooth. To pierwsze takie urządzenie w Polsce

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Nowe urządzenie pozwoli dokładniej i szybciej monitorować stan zdrowia pacjenta.
Nowe urządzenie pozwoli dokładniej i szybciej monitorować stan zdrowia pacjenta. Materiały prasowe
67-letni pacjent z niewydolnością serca otrzymał układ CRTD z możliwością transmisji danych za pomocą systemu bluetooth. Jest pierwszym pacjentem z takim kardiowerterm-defibrylatorem w Polsce. Zabieg wykonali specjaliści ze Szpitala Klinicznego im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Wszczepienie układu CRTD z funkcją bluetooth to zupełna nowość w Polsce. Umożliwia ona swobodne przesyłanie danych o stanie zdrowia pacjenta i funkcjonowaniu kardiowertera-defibrylatora do placówki. Dzięki tej funkcji pacjent za pomocą aplikacji na smartfonie jest w stanie np. skontrolować niepokojące objawy i wysłać zebrane informacje do szpitala lub lekarza.

Co istotne, dzięki nowej funkcji, pacjent będzie miał możliwość przesłania tych danych z dowolnego miejsca. Potrzebny jest jedynie dostęp do internetu. Dodatkowo, uzyska również potwierdzenie dostarczenia tych informacji.

– Dotychczas, aby zrealizować transmisję danych z wszczepionego pacjentowi urządzenia, wymagane było posiadanie oddzielnego modemu - zewnętrznego urządzenia, które o określonej godzinie w nocy łączyło się z urządzeniem zaimplantowanym pacjentowi i transmitowało dane do centrum telemonitoringu w ośrodku prowadzącym. Pierwsze tego typu urządzenia wymagały podłączenia do sieci telefonii stacjonarnej

- wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski, który wykonał zabieg wszczepienia urządzenia.

I dodaje: - Od kilku lat do realizacji transmisji wystarczy sieć komórkowa, jednak w dalszym ciągu do przesłania danych jest potrzebne dodatkowe urządzenie. Kiedy pacjent na przykład gdzieś wyjeżdżał, a chciał, byśmy w ośrodku mieli kontrolę nad jego stanem, musiał zabierać ze sobą w podróż dodatkowe urządzenie. Było to w pewien sposób kłopotliwe. Wszczepiony w naszym ośrodku układ Neutrino CRT (HF) pozwala uniknąć tego problemu, ponieważ wykorzystuje do transmisji danych technologię bluetooth.

Wszczepienie micry, najmniejszego rozrusznika serca

Źródło: Polska Press

Jak tłumaczą lekarze, od czasu pandemii kontrola urządzeń i pacjentów ze standardowymi modelami układu CRTD możliwa jest raz na pół roku, a nawet raz na rok. Do tego musi ona odbywać się na miejscu, w szpitalu. Nowe urządzenie umożliwia częstsze kontrolowanie bez konieczności przyjazdu do placówki.

Układ CRTD z funkcją bluetooth umożliwia zdalną kontrolę nawet w przypadku, gdy pacjent nie ma niepokojących objawów. Z kolei w przypadku, gdy stan zdrowia pacjenta będzie bardzo poważny, urządzenie umożliwi natychmiastową kontrolę.

– Istotne jest to, że dzięki urządzeniom wszczepialnym nowej generacji pacjent ma coraz większy wpływ na przebieg procesu diagnostyczno-terapeutycznego, a jego rola w podejmowaniu decyzji w tym obszarze znacząco rośnie. Dzięki powszechnie dostępnym i używanym urządzeniom, takim jak łatwe w obsłudze i przyjazne pacjentom smartfony, jesteśmy w stanie zredukować jedno ogniwo w przebiegu całego procesu diagnostyki, terapii i opieki nad chorymi z implantowanymi układami kardiologicznymi

- mówi prof. Przemysław Mitkowski.

I dodaje: - To ważne z punktu widzenia zarówno logistyki terapii, jak i redukcji kosztów systemowych leczenia. Cieszy, że wchodzimy w Polsce na kolejny etap ewolucji układów wszczepialnych do elektroterapii serca.

Zabieg odbył się we wtorek, 24 listopada, a wykonał go zespół Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w składzie: prof. Przemysław Mitkowski, Mikołaj Barczyński, Dorota Rzysko, Marta Kubicka.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski