Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W święto Trzech Króli nie zapomnijmy o mszy św.

Tomasz Cylka
Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, ale większość z nas kojarzy je po prostu jako popularne święto Trzech Króli. Tego dnia wspominamy bowiem Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przyszli oddać pokłon małemu Jezusowi. Tym samym 6 stycznia kończy się trwający od Wigilii okres Bożego Narodzenia, ale kolędy w świątyniach śpiewa się aż do 2 lutego.

Dzień Trzech Króli należy do najstarszych świąt ustanowionych przez Kościół. Jego historia sięga nawet III i IV wieku. Opis pokłonu mędrców (astrologów, magów) znajduje się w Ewangelii według świętego Mateusza. Historia opowiada o cudzoziemcach, którzy wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje dary, które należały wówczas do najcenniejszych: mirrę, złoto i kadzidło (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.

Na pamiątkę tego wydarzenia we wszystkich świątyniach następuje obrzęd poświęcenia kredy, którą wierni zabierają do domów, by wypisać na drzwiach wejściowych litery K+M+B oraz liczbę 2010.
Wbrew obiegowej opinii litery K+M+B nie odnoszą się do imion legendarnych króli, lecz pochodzą od pierwszych liter - C+M+B - łacińskiego zdania: "Christus Mansionem Benedicat" - "Niech Chrystus błogosławi ten dom" lub "Christus Multorum Benefactor" ("Chrystus Wielu Dobroczyńcą"). W święto Trzech Króli rozpowszechniony był kiedyś zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami. Stąd święto to nazywano szczodrym dniem. Dziś w naszym kraju prezentów się już nie rozdaje, choć zwyczaj ten obowiązuje jeszcze na przykład w Hiszpanii.

Święto Trzech Króli pozostało jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy świętej, podobnie jak w niedzielę. Natomiast ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech ciężki. Dlatego we wszystkich kościołach będą odprawiane dodatkowe msze święte. Dzisiejsza uroczystość obchodzona jest także jako dzień misyjny Kościele katolickim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski