Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zalasewie większych zakupów nie zrobisz

Monika Kaczyńska
W Zalasewie większych zakupów nie zrobisz
W Zalasewie większych zakupów nie zrobisz Arkadiusz Dembinski/Polskapressearkadiusz Dembinski/Polskapresse
Spór o planowaną budowę pawilonu handlowego podzielił mieszkańców Zalasewa. Część zaprotestowała. Inni wręcz domagają się inwestycji.

W tej niewielkiej miejscowości nowe osiedla zbudowało lub nadal buduje pięć dużych firm developerskich. Jest tu tylko jeden niewielki sklep.

- Przybywa nam około tysiąca mieszkańców rocznie - mówi Adrian Senyk, sołtys Zalasewa. - Obecnie jest tu już zameldowanych zapewne około 4 tysięcy osób. Mieszka jeszcze więcej. A nie należy zapominać o szybko rozwijających się również okolicznych sołectwach w sąsiedztwie naszej miejscowości, tj. Garby, Rabowice czy Kruszewnia - dodaje.

Mieszkańcy nowych osiedli przyznają, że zakupy to w Zalase- wie problem.

- Siłą faktu w takim małym sklepie asortyment jest ograniczony - mówi Martyna Szawe-łek. - Do najbliższego większego - w Swarzędzu - na piechotę jest dobre pół godziny. Trzeba więc jechać samochodem. Z każdych zakupów robi się wyprawa. A w sobotę, kiedy wszyscy jadą do sklepów, trzeba swoje odstać w korku - dodaje z przykrością.

Mimo to koncepcja budowy pawilonu handlowego w Zalasewie nie wszystkim się spodobała. We wsi pojawiły się ulotki zachęcające do protestów.

- To prawda, że zdania na temat planu budowy pawilonu handlowego są podzielone, także w naszym stowarzyszeniu - przyznaje Marzena Bryk, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Zalasewa. - Jako organizacja nie zajmujemy więc w tej sprawie stanowiska. Osobiście sądzę, iż część protestujących sądziła, że zawsze będzie miała widok na obsiane zbożem pola. A miejscowość się rozwija. Oczywiście, trzeba wyważyć racje i zadbać, by nowy pawilon jak najmniej przeszkadzał okolicznym mieszkańcom, ale potrzebujemy sklepu.
Także Adrian Senyk uważa, że zwłaszcza w kontekście trwających i planowanych inwestycji mieszkaniowych w Zalasewie budowa pawilonu jest wręcz niezbędna.

­ - Chodzi nie tylko o zakupy, ale też miejsca, gdzie mogłyby się znaleźć inne lokale usługowe typu zakład fryzjerski, gabinet lekarski czy kawiarnia, gdzie ludzie mogliby się spotkać - mówi sołtys. - Wydaje mi się, że budowa lokali usługowych powinna być rozłożona w kilku miejscach sołectwa.

Takie rozwiązanie nie spowoduje większego ruchu samochodów w jednej okolicy i nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.

- Obserwując zmiany zachodzące w naszej okolicy widać, iż rozwoju wymaga cała infrastruktura i nie tylko drogowa, ale również usługowa czy też rekreacyjno-sportowa - twierdzi Adrian Senyk. - Obecnie Urząd Miasta i Gminy Swarzędz przedstawia mieszkańcom plan zagospodarowania przestrzennego dla naszej okolicy. Mam nadzieję, że jak największa liczba uwag mieszkańców do tego planu zostanie uwzględniona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski