Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota 2022. Jak wyglądają Groby Pańskie w poznańskich kościołach? Zobacz zdjęcia!

Redakcja
Parafia pw. Nawiedzenia NMPZobacz zdjęcia Grobów Pańskich w poznańskich kościołach --->Wielka Sobota to dzień, w którym katolicy nie tylko idą poświęcić pokarmy, ale też odwiedzają Groby Pańskie. Tradycyjnie w centralnym miejscu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą welonem symbolizującym całun, który przykrywał ciało Jezusa w grobie.
Parafia pw. Nawiedzenia NMPZobacz zdjęcia Grobów Pańskich w poznańskich kościołach --->Wielka Sobota to dzień, w którym katolicy nie tylko idą poświęcić pokarmy, ale też odwiedzają Groby Pańskie. Tradycyjnie w centralnym miejscu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą welonem symbolizującym całun, który przykrywał ciało Jezusa w grobie. ks. K. Różański
Wielka Sobota to dzień, w którym katolicy nie tylko idą poświęcić pokarmy, ale też odwiedzają Groby Pańskie. Tradycyjnie w centralnym miejscu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą welonem symbolizującym całun, który przykrywał ciało Jezusa w grobie. Skąd się wzięła ta tradycja? Zobacz zdjęcia Grobów Pańskich w poznańskich kościołach z 2022 roku.

Groby Pańskie, czyli tradycja w Kościele katolickim i nieodłączny element Wielkiej Soboty, w wielu miejscach przyjmują wyjątkową formę. Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Groby Pańskie - skąd się wzięła ta tradycja?

W Polsce tradycja Grobów Pańskich została spopularyzowana przez członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobców. Co ciekawe, sam zwyczaj pochodzi z Palestyny, a w Polsce tradycja przyjęła się już około XVI wieku.

Według wytycznych Mszału Rzymskiego, najważniejszym elementem Grobu Pańskiego jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a nie - jak mogłoby się wydawać - figura Jezusa. Na miejscu powinien znajdować się ołtarz i tabernakulum.

Leżenie krzyżem, adoracja krzyża i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego - to elementy liturgii Wielkiego Piątku. W tym roku w modlitwie powszechnej dodano wezwanie za ukraiński naród. Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego rozpoczęła się 15 kwietnia o godzinie 17 w katedrze poznańskiej na Ostrowie Tumskim. Przygotowano specjalny Grób Pański ze zdjęciami z wojny w Ukrainie. Zobacz zdjęcia --->

Adoracja krzyża i niesamowity Grób Pański. Liturgia Męki Pań...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski