Wielkopolanki z brązowym medalem torowych ME w Berlinie

Tak Polki cieszyły się ze zdobycia brązowego medalu ME

Tak Polki cieszyły się ze zdobycia brązowego medalu ME ©Fot. Archiwum PZKol

Po pierwszy medal podczas trwających w Berlinie torowych mistrzostw Europy sięgnęły dziś nasze reprezentantki rywalizujące w drużynowym wyścigu na dochodzenie. Połowę drużyny stanowiły Wielkopolanki, a mianowicie Nikol Płosaj (Mróz Jedynka Kórnik, podopieczna Roberta Taciaka) i Katarzyna Pawłowska (Boels Dolmans), kolarka pochodząca z Przygodzic koło Ostrowa, w przeszłości również zawodniczka kórnickiego klubu.

W czwartkowy wieczór do rozdania czekało sześć kompletów medali - w wyścigach drużynowych na dochodzenie i sprintach drużynowych obu płci oraz scratchu mężczyzn i wyścigu eliminacyjnym kobiet. We wszystkich konkurencjach mieliśmy swoich przedstawicieli. Jak im poszło?

Jeszcze wczoraj odbyły się kwalifikacje do wyścigów na dochodzenie drużyn. Zarówno Polki, jadące w składzie Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj, jak i mężczyźni w składzie Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Szymon Sajnok i Bartosz Rudyk, pewnie awansowali do zaplanowanej na czwartek pierwszej rundy rywalizacji.

Jako pierwsze po południu w szranki stanęły panie, które co prawda przegrały swój wyścig z Włoszkami, jednak uzyskany przez nie wynik okazał się wystarczający, by wieczorem mogły stoczyć bój o brązowe medale. Ich konkurentkami w finałowym biegu były Francuzki, jednak Polki okazały się nie do pokonania i zmagania w wyścigu na dochodzenie zakończyły na trzecim stopniu podium. Jakby tego było mało, finiszując z czasem 4:24.705 pobiły one rekord Polski.

Nowy rekord Polski ustanowili także panowie, którzy w popołudniowej rundzie wykręcili znakomity rezultat 3:58.523. Niestety poziom rywalizacji był naprawdę wysoki i choć Polacy wygrali swój wyścig, nie zakwalifikowali się do dalszej walki o medale, kończąc zmagania na 6. miejscu.

W sprintach drużynowych jadący w składzie Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Krzysztof Maksel zdołali zająć 7. lokatę, zaś kobiecy duet Urszula Łoś i Julita Jagodzińska sklasyfikowany został na 9. miejscu.

W wyścigu eliminacyjnym kobiet biało-czerwone barwy reprezentowała Monika Graczewska (Mróz Jedynka), jednak Polka dość szybko odpadłą z wyścigu, zajmując 16. lokatę. Ostatnim z wyścigów z udziałem naszych zawodników był męski scratch, w którym wystąpił mistrz świata w tej konkurencji, Adrian Tekliński. Wyścig miał dynamiczny przebieg i okazał się bardzo szybki. Pomimo walecznej postawy i prób ataków, Tekliński finiszował na 16. pozycji.