Wielkopolska: Tegoroczna abolicja dla cudzoziemców pobije rekordy

Piotr Talaga, współpraca: KARC, EMKA
Udostępnij:
W Wielkopolsce najwięcej legalizujących swój pobyt pochodzi z Ukrainy, Armenii i Chin. By móc skorzystać z abolicji trzeba spełniać określone warunki. Wnioskujący nie muszą jednak niczego udowadniać dowodów. To urząd odmawiając ma wykazać, że nie mówili prawdy.

Legalizacja pobytu przeprowadzana jest w Polsce po raz trzeci. Prawdopodobnie tym razem skorzysta z niej najwięcej obcokrajowców. Już bowiem w ciągu pierwszych tygodni obowiązywania ustawy (od 1 stycznia) wnioski złożyło więcej osób niż podczas całej akcji w 2007 r. Pierwsi otrzymali już decyzje.

- Dotychczas wpłynęło do nas 48 wniosków. Można je składać do 2 lipca - mówi Marta Chojnacka, kierownik oddziału ds. cudzoziemców w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Wojewoda wydał na razie dwie decyzje. Jedna z nich była odmowna. W zdecydowanej większości wnioski będą jednak rozstrzygane pozytywnie.

Zgodę na dwuletni legalny pobyt w Polsce otrzymała Ukrainka z Poznania, która swój wniosek złożyła już 2 stycznia. Dotychczas przebywała w Polsce nielegalnie, a utrzymywała się z pracy na czarno jako opiekunka do dzieci i pomoc domowa. Odmowę uzyskał natomiast (jako jedyny w kraju) obywatel Nigerii z Poznania. Przyczyną był fakt, że przebywa w naszym kraju... legalnie. Po cóż zatem składał wniosek? Otóż trwa właśnie procedura uchylenia mu zezwolenia. Nie została ona jednak prawomocnie zakończona, a warunkiem skorzystania z abolicji jest przebywanie w Polsce nielegalnie.

Należy się spodziewać, że najwięcej wniosków pochodzić będzie od obywateli Wietnamu (już obecnie jest ich ponad tysiąc), choć w Wielkopolsce akurat nie ma ich aż tak wielu. W naszym regionie gros wnioskujących pochodzi z Ukrainy, Armenii oraz Chin.

Ormianie masowo korzystali z możliwości legalizacji pobytu już w 2003 r. Wcześniej wielu ich napłynęło do Polski, ponieważ nie potrzebowali wiz. W ostatnich latach ich liczba jeszcze się zwiększyła (ściągnęli do Polski rodziny lub znajomych). Chińczycy natomiast rzadko dotychczas korzystali z abolicji, a w ostatnim czasie wielu się ich pojawiło w Wielkopolsce.

Rodzina Szapowałow z Opalenicy, o której pisaliśmy kilkakrotnie, wnioski o abolicję złożyła już na początku stycznia. _¬ Jeszcze w tym tygodniu mamy spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim, a do końca marca ma zapaść decyzja w naszej sprawie. Spełniamy wszystkie warunki ustawy, więc jesteśmy dobrej myśli - mówi Wasyl Szapowałow, który jako jedyny z rodziny ma zgodę na pobyt tolerowany.

Nigeryjczyk Victor Azuka z Kalisza też ma nadzieję, że jego sytuacja zmieni się na lepsze. Nie ma pozwolenia na pracę, więc pomaga w fundacji Bread od Life, która go przygarnęła wraz z rodziną. Wreszcie ma swoje pieniądze, bo jego żona znalazła pracę. - Victor chce tu zostać, pracować i jesteśmy przekonani, że zasłużył na taką szansę - uważa Tomasz Jerzyk, prezes Fundacji.

Z abolicji skorzystać mogą cudzoziemcy po spełnieniu określonych warunków. Jeden z nich zakłada, że muszą przebywać w Polsce co najmniej od końca 2007 r. Nie muszą jednak tego udowadniać, to urzędnicy są obowiązani wykazać, że wnioskujący nie spełnia wymogów.

- Straż Graniczna prowadzi rejestr przekroczeń granicy, a w niektórych sprawach decydujące mogą być zeznania - wyjaśnia Marta Chojnacka.

W kraju pojawiły się firmy, które oferują załatwienie wszelkich formalności cudzoziemcom. Część z nich to jednak naciągacze, którzy za swe usługi oczekują nawet 30 tys. zł.

Legalizacja pobytu ma przynieść korzyści nie tylko samym zainteresowanym, ale także Polsce. - Zyska na tym całe społeczeństwo poprzez włączenie pracy cudzoziemców w główny nurt życia społecznego i ekonomicznego - twierdzi Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Chcesz skontaktować się z autorem? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie