Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Więcej miejsc w szpitalach dla dzieci wymagających opieki psychiatrycznej

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W Wielkopolsce istnieją dwa ośrodki psychiatrii dziecięcej. Łącznie znajduje się w nich 75 miejsc dla małych pacjentów
W Wielkopolsce istnieją dwa ośrodki psychiatrii dziecięcej. Łącznie znajduje się w nich 75 miejsc dla małych pacjentów Waldemar Wylegalski
Dodatkowe 20 miejsc psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży zyskał Szpital Kliniczny im. K. Jonschera UMP przy ul. Szpitalnej w Poznaniu. To druga taka zmiana w Wielkopolsce.

W Polsce wciąż przybywa dzieci i młodzieży, które wymagają leczenia szpitalnego na oddziałach psychiatrycznych. Zwiększa się liczba prób samobójczych, czy problemów z anoreksją. Tym samym w szpitalach zaczyna brakować dla nich miejsc.

Od początku tego roku do końca lipca na oddział psychiatryczny Szpitala Klinicznego im. Jonschera UMP w trybie nagłym przyjęto 566 pacjentów poniżej 18. roku życia. W tym samym okresie 127 takich pacjentów przywiozły zespoły ratownictwa medycznego. Wraz z planowanymi przyjęciami, których było 25, kolejnymi czterema przypadkami przeniesień z innego szpitala oraz jednym przyjęciem przymusowym, szpital przy ul. Szpitalnej w Poznaniu przyjął od początku roku do końca lipca 723 młodych pacjentów psychiatrycznych.

Sprawdź też:

By poprawić sytuację i odpowiedzieć na zwiększające się zapotrzebowanie hospitalizacji w tej dziedzinie, w poznańskim Szpitalu Klinicznym i. K. Jonschera przy ul. Szpitalnej przybyło 20 dodatkowych miejsc na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Poprawa ta jest wynikiem współpracy między Uniwersytetem Medycznym, Szpitalem im. K. Jonschera oraz Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz również: Masz alergię na kocią sierść? Twoje problemy mogą się zakończyć. Naukowcy opracowali specjalną szczepionkę

- Liczba łóżek psychiatrycznych dedykowanych dzieciom, którymi dysponowała Wielkopolska i Poznań była zbyt mała, stąd te problemy. W szpitalu jest usadowiona potężna katedra psychiatry i dla dzieci i dla dorosłych, dlatego w ciągu paru miesięcy udało się przekształcić pewne tereny szpitala na nowy oddział psychiatrii dziecięcej - tłumaczy Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.

Poza poznańskim szpitalem, również Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie zwiększył swoje możliwości przyjmowania małych pacjentów z problemami.

- Szpital „Dziekanka” zwiększył swoje możliwości o 5 łóżek psychiatrycznych dla dzieci. Na tyle mógł sobie pozwolić, a szpital w Poznaniu aż o 20 łóżek. Oznacza to, że z 50 łóżek, jakie do tej pory mieliśmy do dyspozycji w Wielkopolsce, liczba ta wzrosła do 75 – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i dodaje: – Nasza analiza rozpoznań, z którymi dzieci są hospitalizowane, wskazuje na to, że to odpowiada naszym obecnym potrzebom. Jest również pewnym wyjściem na przeciw.

Sprawdź też:

Na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wielkopolski oddział NFZ przeznaczy w tym roku ponad 14 milionów złotych. Oprócz dodatkowy łóżek, wielkopolski NFZ podpisał umowę również na Izbę Przyjęć dla dzieci i młodzieży wymagających opieki psychiatrycznej, której koszt do końca roku wyniesie 97,6 mln zł. Izba ruszy wraz z nowym oddziałem - 1 września.

Zobacz też:

Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak mocno można skrzywdzić dziecko, kierując do niego pewne słowa. NIGDY NIE MÓW TAK DO DZIECKA >>>Na pozór wydaje nam się, że nic złego nie robimy, a okazuje się, że może mieć to negatywny wpływ. Jedno nieprzemyślane zdanie potrafi wzbudzić strach, zburzyć poczucie bezpieczeństwa czy pewności siebie. Wypowiedziane przez nas słowa, dla dziecka mogą mieć całkiem inne znaczenie. Najmłodsi mogą zapamiętać je na długie lata. Psycholodzy zwracają uwagę na kilka zdań, które nie powinny być wypowiadane nigdy, niestety wymykają się każdemu z nas. Czego nie wolno mówić dziecku? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznajcie 10 takich zdań. CZYTAJ RÓWNIEŻ  One się budzą, kiedy idziesz spać. Te robale wchodzą nawet do twoich uszu, ust, nosa. Mieszkają w twoim i nawet o tym nie wiesz

Nigdy nie mów tak do swojego dziecka. Możesz wyrządzić mu ty...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski