Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kiedy pręgierz wróci na Stary Rynek w Poznaniu. Kiedyś przywiązywano tam skazanych

OPRAC.:
Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Poznański pręgierz jest remontowany. Wkrótce wróci on na swoje miejsce.
Poznański pręgierz jest remontowany. Wkrótce wróci on na swoje miejsce. PIM
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie powróci na poznański Stary Rynek. Pręgierz nadal przechodzi renowację, po której wróci na swoje miejsce. Jego powrót jest planowany w drugiej połowie lutego. Będzie wyglądał jak nowy.

Pręgoerz wróci na Stary Rynek

Montaż pręgierza na dawnym miejscu planowany jest w drugiej połowie lutego. Obecnie pod nadzorem konserwatora zabytków przechodzi on renowację i czyszczenie.

- Z uwagi na prace na Starym Rynku pręgierz został zdemontowany, by nie było ryzyka uszkodzeń. Inwestycja była idealną okazją do sprawdzenia stanu figury. Weryfikacja wykazała drobne uszkodzenia w postaci ubytków, złuszczeń i otarć. Z tych względów zapadła decyzja o renowacji samej figury, jak i postumentu. Wykonawca prac na Starym Rynku wzmocni także posadowienie pręgierza, gdyż waga wszystkich elementów kamiennych to około 15 ton – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, cytowany w komunikacie.

Czytaj także: Były burmistrz Murowanej Gośliny wyszedł na wolność. Jest oskarżony o korupcję

Pręgierz jest oczyszczany. Ale nie jest oryginalny

Pręgierz jest oczyszczany z wszelkich zabrudzeń i osadów, które nagromadziły się na jej powierzchni przez ostatnie lata. Ubytki są wypełniane, kamienny materiał zostanie także wzmocniony odpowiednim preparatem. Figura i postument zostaną na nowo pomalowane, w kolorze możliwie najbardziej zbliżonym do oryginalnego.

- Poddawany renowacji pręgierz jest kopią starszego, który od początku marca będzie można oglądać w Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu. Replika zdobiąca Stary Rynek ma już niemal sto lat, bo powstała w 1925 r. Z kolei oryginał pochodzi z XVI wieku - przekazały Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstanie pręgierza wiąże się z ówczesnym sądownictwem. Postać kata dzierży uniesiony w górę miecz, który symbolizuje prawo karania śmiercią. Dawniej przy pręgierzu wystawiano przestępców na widok publiczny, karano chłostą i piętnowano.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski