Elephant Door - system alarmowy do mieszkań z poznańskiej firmy wygrał konkurs Think Big - dla małych firm z globalnymi ambicjami Firma Elephant z Poznania ze swoim projektem Elephant Door wygrała III edycję konkursu Think Big, organizowanego przez UPC Biznes, adresowanego do mikro i małych przedsiębiorstw, działających już na rynku i wykorzystujących nowe technologie i rozwiązania cyfrowe. Firma została nagrodzona za projekt Elephant Door.

Jest to inteligentny system ochrony przed włamaniem, pozwalający na wykrycie jego próby w czasie rzeczywistym. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu czujników pracujących w trzech różnych domenach (pomiaru pola grawitacyjnego, pola magnetycznego, dźwięku) oraz zaawansowanej analizie danych (m.in. z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych). Dzięki temu urządzenie może rozróżnić próbę włamania od wtargnięcia.

- Elephant Door działa w oparciu o sieć GSM w zakresie komunikacji dalekiego zasięgu, co sprawia, że urządzenie nie potrzebuje wsparcia Wi-Fi - wyjaśnia Bogdan Fabiański z Instytutu Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej, lider zespołu odpowiedzialnego za stworzenie prototypu.

- Do korzystania z pełni funkcjonalności wystarczy karta SIM z aktywnym pakietem transmisji. Urządzenie powinno znajdować się z w zasięgu sieci, z której korzysta, aczkolwiek rolę odstraszającą pełni także niezależna syrena dużej mocy - dodaje.

Elephant Door jest zintegrowany z dedykowanym pilotem oraz bezpłatną aplikacją mobilną działającą w systemie iOS i Android. Podczas włamania lub próby włamania wysyła użytkownikom powiadomienia na telefon oraz uruchamia głośną syrenę alarmową, zanim włamywacz dostanie się do środka.

Twórcy projektu otrzymali główną nagrodę konkursu Think Big, czyli 50 tys. zł. Jednak jak podkreślają, liczą na to, że wygrana otworzy im niejedne drzwi.

- Mamy nadzieję, że wygrana w Think Big 2016 ściągnie na nasz „smart alarm” uwagę wielu decyzyjnych osób i instytucji, co potwierdza przypadek choćby ubiegłorocznych laureatów konkursu- mówi Radek Pallach, jeden z twórców zwycięskiego projektu. - Nabraliśmy teraz jeszcze większej pewności co do potencjału Elephant Door, który w perspektywie kilku najbliższych lat będziemy chcieli zaadresować na zagraniczne rynki - dodaje.

W finale konkursu Think Big Elephant Door zdystansował siedem projektów.