Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa o lotnictwie wielkopolskim. "Z tej historii możemy być dumni" [ZDJĘCIA]

PILAR
Fot. Marek Zakrzewski
Od wtorku w poznańskim Muzeum Powstania Wielkopolskiego przy Starym Rynku 3 można obejrzeć nową wystawę czasową "Wielkopolskie lotnictwo wojskowe 1919-1921" - pokazuje ona początki polskich sił powietrznych, które rodził się na Ławicy. Największe wrażenie w sali robi replika samolotu z tamtej epoki - Fokkera D.VII.

- Dzięki wystawia można poznać Wielkopolskę wtedy kiedy miała ona realny wpływ na całość Wojska Polskiego. Ławica, Poznań, nasz region, to miejsce, gdzie po odzyskaniu niepodległości kształtowało się polskie lotnictwo, które w 1919 roku wyglądałoby inaczej, gdyby nie Powstanie Wielkopolskie. Zachęcam do obejrzenia wystawy, ponieważ można poznać trochę zapomnianą historię spychaną na margines, z której powinniśmy być naprawdę dumni - mówi Mariusz Niestrawski, jeden z kuratorów wystawy w Odwachu, pracownik Muzeum Armii "Poznań".

6 stycznia 1919 roku we wczesnych godzinach rannych Powstańcy Wielkopolscy zdobyli, wtedy podpoznańską Ławicę, gdzie funkcjonowało niemieckie lotnisko wojskowe. Przejęte samoloty, sprzęt i infrastruktura umożliwiły rozpoczęcie prac nad organizacją lotnictwa. Niemałą zdobyczą była też Hala Zeppelina, w której stacjonowały sterowce i balony - jej pozostałości można zobaczyć na pasie rozdzielającym jezdnie na al. Solidarności między skrzyżowaniami z ulicami Księcia Mieszka I i Połabską.

Choć w skromnej skali, to zdobyte na Ławicy samoloty brały udział w Powstaniu Wielkopolskim:
- Na początku drugiego tygodnia stycznia została wysłana wyprawa odwetowa za zbombardowanie Ławicy. Powstańcze samoloty zbombardowały lotnisko we Frankfurcie nad Odrą. Samoloty działały też na korzyć wojsk lądowych służąc jako rozpoznanie, jednak do czasu pokoju w Trewirze i traktatu wersalskiego nie odegrały większej roli - dodaje Mariusz Niestrawski.

W wernisażu wystawy wziął udział Andrzej Mańczak, syn słynnego pilota Józefa Mańczaka -zamordowanego w Katyniu kawalera orderu Virtuti Militari.

- Ojciec jako jeden z pierwszych przelatywał nad Poznaniem - opowiadał Andrzej Mańczak wspominając historię pilota, dowódcy sformowanej na Ławicy kompanii lotniczej.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski