Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z EKUZ nie wszędzie leczą za darmo

MCC
Narodowy Fundusz Zdrowia wydał już prawie milion Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument świadczący o tym, że pacjent jest w swoim kraju objęty ubezpieczeniem. Posiadanie go nie znaczy, że w całej Europie należy nam się darmowa opieka medyczna.

Narodowy Fundusz Zdrowia radzi turystom, aby zapoznali się z przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach. Może bowiem okazać się, że leczenie, które miało być darmowe będzie nas słono kosztować.

W większości państw UE placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia pobierają opłaty (jednym z nielicznych wyjątków są Włochy, gdzie leczenie szpitalne jest darmowe i nie trzeba wnosić dodatkowych opłat). EKUZ z nich nie zwalnia. Trzeba być przygotowanym na dodatkowe wydatki.

Wyjątkowo droga jest pod tym względem Finlandia. Jeden dzień pobytu w szpitalu kosztuje tu 26 euro, a jeśli trafimy na oddział chirurgii opłata jest jeszcze wyższa - 72 euro za dzień. Porada ambulatoryjna to koszt 22 euro za wizytę. We Francji natomiast ubezpieczenie pokrywa jedynie część wydatków na leczenie. W przypadku pobytu w szpitalu jest to 80 proc. Resztę płaci pacjent.

NFZ przestrzega także przed pułapkami, które mogą czekać na turystów. W Hiszpanii np. należy korzystać ze świadczeń w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej, gdyż w innym przypadku ubezpieczony zostanie uznany za pacjenta prywatnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski