Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachowuj się! Dobre maniery wciąż są w cenie

Elżbieta Podolska
Dobre maniery przy stole to nie problem, wystarczy poznać podstawowe zasady, żeby poradzić sobie w każdych okolicznościach
Dobre maniery przy stole to nie problem, wystarczy poznać podstawowe zasady, żeby poradzić sobie w każdych okolicznościach 123rf
Nasze babcie i prababcie nie miały z tym kłopotu. One dokładnie wiedziały, co wypada, czego nie wypada robić, jak się witać i w jakich naczyniach podawać kawę czy herbatę. Jak trzymać filiżankę, jak jeść raki, czy odginać palec trzymając filiżankę, czy też nie. To cała sztuka. Nasze zachowanie może zepsuć wrażenie, które chcemy zrobić na innych osobach, albo pokazać, jacy jesteśmy dobrze wychowani i obyci. Warto się uczyć - pisze Elżbieta Podolska

Specjalne nauki dobrych manier nasze babcie pobierały już w szkołach, potem oczywiście pojawił się Jan Kamyczek ze swoim podręcznikiem prawidłowych zachowań. A dzisiaj kto ma nauczyć młodzież, co to jest rawier czy kartoflanka, a także tego, że na spotkaniach biznesowych trzeba podawać napoje w odpowiedniej zastawie, bo można stracić dobry kontrakt?

Wbrew pozorom coraz więcej instytucji organizuje kursy dobrych manier. Jak choćby te w poznańskim Concordia Design, gdzie można się nauczyć, że zastawa stołowa i nakrycie stołu to sztuka, która podlega ściśle określonym prawom i zasadom.

Czajnik czy imbryk
Funkcjonalnie imbryk i czajnik to dwa takie same naczynia - służące do zaparzania i podawania kawy lub herbaty. Krótki rzut oka na jeden i drugi element pozwala jednak wskazać cechy tak bardzo charakterystyczne dla obu tych naczyń.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

W czajniczkach uwagę przykuwają ich geometryczne kształty kuli lub cylindra. Taka forma ma umożliwić dokładne określenie objętości cieczy, potrzebnej do przyrządzenia naparu. Czajniki mają zwykle pojemność 1 litra, a herbatę przygotowuje się na ćwierć, połowę lub dwie trzecie pojemności naczynia.

Dobre maniery przy stole to nie problem, wystarczy poznać podstawowe zasady, żeby poradzić sobie w każdych okolicznościach

Imbryki są za to wyższe i często bardziej zdobione, stanowiąc wizytówkę gospodarzy podczas relaksujących spotkań przy kawie z najbliższymi. W przypadku imbryków i czajniczków warto jednak pamiętać, że mniejsze znaczenie ma to, którego z naczyń użyjemy do zaparzenia kawy, a którego do herbaty, ważniejszą kwestią jest po prostu podjęcie decyzji o przygotowaniu napoju w porcelanie, a nie w glinianym lub fajansowym naczyniu. Parzenie gorących napojów w naczyniach porcelanowych ma duże znaczenie dla jakości kawy lub herbaty, ponieważ pozwala za każdym razem cieszyć się jej świeżym smakiem, bez obaw, że będzie miała posmak wcześniej przyrządzonych w naczyniu napojów. Da także pełen aromat kawy i herbaty, a szczególnie tej delikatnej - białej czy zielonej.

Tajemnice porcelanowego zestawu
Jeśli zależy nam na godnym przywitaniu gości, warto zaopatrzyć się w garnitur do herbaty, czyli zestaw dla sześciu osób, liczący z reguły od 21 do 22 elementów, w którego skład wchodzą: filiżanki, spodki, talerze deserowe, czajnik, dzbanek oraz cukiernica, a czasem także osobny podgrzewacz, który umożliwi utrzymanie ciepłoty kawy lub herbaty w czasie rozmowy.

Oprócz imbryków, czajnika i stylowych filiżanek w serwisie znajdziemy również takie elementy, jak: salaterkę, półmisek, tackę, talerz do ciasta oraz w zastawach z Ćmielowa np. rawier. O ile wygląd i przeznaczenie pierwszych czterech elementów wydają się nietrudne do zdefiniowania, o tyle obecność ostatniego - rawiera - rodzi pytanie, czymże on w zasadzie jest. A rawier to nic innego, jak półmisek przeznaczony do serwowania zakąsek. Słowo pochodzi od francuskiego "ravier" i jest używane na określenie nieco głębszych półmisków, o różnych rozmiarach i dekoracjach.

Ziemniaki - czy wiesz z czego jesz?
W serwisach nie brakuje także innych nietypowych, często wydaje nam się niepotrzebnych naczyń. Niepotrzebnych, bo nie znamy ich przeznaczenia i nie doceniamy funkcjonalności. Służą one także do podawania codziennych potraw. Na przykład kartoflanka to owalna, trochę niższa od tradycyjnej, waza na ziemniaki. Jest wygodna w użyciu i długo utrzymuje ciepło jedzenia, przez co chętnie używają jej panie domu. Dzięki kunsztownym, delikatnym dekoracjom porcelanowa kartoflanka może sprawić, że zwykły, niedzielny obiad zamieni się w wyjątkową ucztę, rodem z XIX wieku.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Myśląc o porcelanowej zastawie, zapominamy czasem, że w jej skład wchodzą nie tylko filiżanki, talerze, półmiski i wazy, ale także niezauważalne, choć nadające charakteru posiłkom naczynia do musztardy, maselnice, kieliszki do jaj czy tacki do przypraw. Są to małe, często nierzucające się w oczy akcesoria, niezastąpione podczas niedzielnych obiadów dla całej rodziny.

Łokci nie kłaść na stole, nie podpierać się rękoma, nie garbić pleców

Jak cię widzą, tak cię piszą
Odpowiednia zastawa i zachowanie ważne jest nie tylko w domu, ale także, a może przede wszystkim, w biurze i firmie. Budowanie wizerunku marki rozpoczyna się wraz z przekroczeniem przez klienta progu firmy. Schludnie wyglądające pomieszczenie oraz profesjonalna obsługa to połowa sukcesu. Druga połowa to umiejętne poprowadzenie rozmowy. Stałym elementem spotkania biznesowego jest również zaproponowanie klientowi czegoś do picia. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakich błędów wystrzegać się, by małą rzeczą nie zaprzepaścić dużej szansy.

Podstawowa zasada biznesowego savoir vivre'u głosi, że to gospodarz jako pierwszy wyciąga rękę w geście powitania. Uścisk dłoni powinien być zdecydowany, ale nie za mocny, gdyż nie może wywołać uczucia dyskomfortu po żadnej ze stron.

- Pierwsze wrażenie tworzy się w oparciu o siedem pierwszych sekund spotkania - mówi trener Wojciech Idzikowski. - W naszym kraju podanie ręki jest podstawowym elementem powitania, dlatego należy przywiązywać do niego dużą wagę. Przy uścisku słabym (efekt śniętej ryby) można zrobić wrażenie osoby niezdecydowanej i nieśmiałej, przy uścisku za mocnym natomiast (efekt łamiących się kosteczek) istnieje ryzyko zaprezentowania się jako osoba agresywna, chcąca przejąć kontrolę.

Podaniu ręki powinno towarzyszyć spojrzenie w oczy, dowód szczerych intencji, które jednak nie może trwać zbyt długo, aby nie zostało odczytane jako wezwanie do walki - dopowiada Wojciech Idzikowski.

Co i w czym serwować?
Po godnym przywitaniu przychodzi czas na podanie gościom czegoś do picia. Zależnie od panujących w firmie zwyczajów może to zrobić asystentka lub sam gospodarz. Pytając o preferencje gościa, aby uniknąć nieporozumienia, należy wymienić tylko te napoje, które są w firmie dostępne. Przed spotkaniem, na stole ustawić można także kilka butelek z wodą lub sokiem tak, by w czasie rozmowy gość sam mógł sięgnąć po to, na co ma ochotę. Niezależnie od tego, jaki napój wybierze zaproszona na spotkanie osoba, gospodarz także powinien zamówić sobie coś do picia, pozwoli to uniknąć efektu skrępowania po stronie partnera biznesowego, który może poczuć się niekomfortowo pijąc kawę, podczas gdy gospodarz ma pustą filiżankę lub nie ma jej wcale.

Mówiąc o profesjonalnym powitaniu, nie można zapomnieć o podaniu kawy czy herbaty w porcelanie. Zabronione jest serwowanie trunków w fajansowych, kolorowych kubkach.

- Za wyborem prawdziwej porcelany na spotkanie biznesowe przemawia również fakt, że jest ona lekka i krucha, przez co wygodnie się z niej pije, a każdorazowe odkładanie filiżanki na stół nie powoduje zbędnego hałasu - mówi specjalista z Zakładów Porcelany "Ćmielów", Joanna Niedziela.

Widelcem i nożem
To trudna sztuka układania i korzystania ze sztućców.
Po prawej stronie układamy noże i łyżki, natomiast z lewej widelce. Jeśli posiłek rozpoczyna zupa, to pierwsza z prawej strony talerza powinna leżeć łyżka. Noże układamy ostrzem zwróconym w lewą stronę. Łyżki i widelce kładziemy grzbietami w dół. Sztućce do deseru układamy za talerzem podstawowym. Mała łyżeczka powinna znajdować się nad widelczykiem. Rączka łyżeczki powinna znajdować się po prawej stronie, a widelczyka po lewej. Pijąc kawę, należy wyjąć z filiżanki łyżeczkę i ułożyć ją na spodku tak, by całą powierzchnią stykała się z naczyniem. Nieeleganckie jest zostawienie łyżeczki opartej o kant spodka, oblizywanie jej czy próbowanie nią napoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski