Zgodnie z ustawą ograniczającą handel w niedzielę jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca możemy robić zakupy. O ile tego dnia nie przypada oczywiście święto. Dlatego też 4 listopada wszystkie sklepy, markety i centra handlowe będą otwarte.

W teorii Polacy po ośmiu miesiącach od wejścia w życie ustawy o zakazie handlu przyzwyczaili się do tego, że sklepy w niedzielę są pozamykane. W teorii, bo w praktyce, gdy tylko jest niedziela handlowa parkingi przed galeriami handlowymi są zastawione samochodami, a tłum ludzi szturmuje sklepowe spółki. Tak może być 4 oraz 25 listopada, gdy sklepy i centra handlowe będą pootwierane. 11 i 18 listopada wszystko będzie zamknięte.

To jednak ostatnie miesiące, gdy w dwie niedziele w miesiącu można zrobić zakupy. Zgodnie z zapisami ustawy w 2018 roku niedziele handlowe przypadają w pierwszą i ostatnią danego miesiąca. W 2019 roku handel będzie dozwolony łącznie w 15 spośród 52 niedziel - każda ostatnią danego miesiąca, o ile nie przypada tego dnia święto. W 2020 roku, o ile ustawa nie ulegnie zmianie, w żadną - z wyjątkiem siedmiu w roku - trzech przedświątecznych oraz ostatnich niedziel przypadających w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, kiedy trwają wyprzedaże.

Czytaj:


Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, np. przed świętami. W związku z tym, w grudniu 2018 roku wypada tylko jedna niedziela z zakazem handlu. Sklepy będą otwarte: 2, 16, 23 i 30 grudnia.

Zobacz też:

Polecamy: Żabka stawia na nowe technologie i sztuczną inteligencję

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press