Zapowiadane podwyżki dla nauczycieli wciąż niewielkie....

  Zapowiadane podwyżki dla nauczycieli wciąż niewielkie. Egzaminy odbędą się pomimo braku strajkujących nauczycieli?

  Cezary Hurysz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jeden z nauczycieli poinformował, że dyrektorzy dostali instrukcję przeprowadzenia egzaminów nawet w przypadku nieobecności nauczycieli.

  Jeden z nauczycieli poinformował, że dyrektorzy dostali instrukcję przeprowadzenia egzaminów nawet w przypadku nieobecności nauczycieli. ©Archiwum

  Minister edukacji Anna Zalewska twierdzi, że w tym roku na podwyżki dla nauczycieli państwo przeznaczy 4 mld zł. Według niej minimalne wynagrodzenie pracowników oświaty w ciągu 17 miesięcy wzrośnie o 500 zł. Minister nie wspomniała jednak, że to kwota brutto, co oznacza, że nauczyciele "na rękę" dostaną więcej o około 420 zł. Nauczyciele są gotowi strajkować, a w kuluarach mówi się, że dyrektorzy szkół są przygotowywani do przeprowadzenia wiosennych egzaminów nawet przy braku obecności nauczycieli.
  Jeden z nauczycieli poinformował, że dyrektorzy dostali instrukcję przeprowadzenia egzaminów nawet w przypadku nieobecności nauczycieli.

  Jeden z nauczycieli poinformował, że dyrektorzy dostali instrukcję przeprowadzenia egzaminów nawet w przypadku nieobecności nauczycieli. ©Archiwum

  Temat podwyżek dla nauczycieli pojawia się bardzo często. Obecnie Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda zwiększenia wynagrodzenia pracowników oświaty o 1000 zł. Ministerstwo Edukacji Narodowej z kolei zapowiada, że ich pensja od września wzrośnie o 5 proc. Oprócz tego, na 2019 rok MEN nie planuje więcej podwyżek.

  W wywiadzie dla Radia Wrocław Anna Zalewska zapowiedziała, że wszyscy wyróżniający się nauczyciele mają dostać o 200, 400, a nawet 500 zł więcej stałych dodatków. Nauczyciele stażyści (pierwszy stopień kariery - dop. red.) zgodnie z obietnicami ministerstwa, dostaną jednorazowo 1000 zł start, do pensji zasadniczej.

  Przedstawiciele MEN przekonują też, że są pieniądze na wynagrodzenia dla nauczycieli za prowadzenie zajęć dodatkowych.

  - Nauczyciele nigdy w tak krótkim czasie nie otrzymali podobnych kwot. Jestem z tego bardzo dumna. Nadrabiamy dramatyczne zaległości, które powstały za naszych poprzedników - powiedziała Anna Zalewska w wywiadzie dla Radia Wrocław.

  Minister edukacji przypomniała, że ostatnie podwyżki w 2012 roku wprowadzone przez rząd Platformy Obywatelskiej wyniosły niecałe 3 proc.

  Strajk podczas najważniejszych egzaminów?


  Wśród nauczycieli przeważają głosy, że tylko strajk podczas najważniejszych egzaminów może przynieść spodziewany efekt, czyli wzrost pensji o 1000 zł. Jeden z nauczycieli poinformował, że dyrektorzy dostali instrukcję przeprowadzenia egzaminów nawet w przypadku nieobecności nauczycieli.

  - Według przepisów to niemożliwe. Na 25-osobową grupę uczniów piszących egzamin musi przypadać co najmniej dwóch nauczycieli z komisji egzaminacyjnej. Jeden ze szkoły, w której odbywa się egzamin, drugi z innej placówki. Na następnych 20 nauczycieli w komisji musi być jedna dodatkowa osoba - mówi Marcin Smolik, przewodniczący Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  MEN nie komentuje sytuacji wprost.

  - Nauczyciele odpowiadają za uczniów i ich bezpieczeństwo. To bardzo odpowiedzialna grupa zawodowa - przekonuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy MEN.

  Zobacz też:
  Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia

  Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

  36

  Fot. Nauczyciel płakał, jak poprawiał/Facebook


  Nauczyciele krytyczni, ale minister chwali spotkanie - zobacz wideo:

  źródło: TVN24

  POLECAMY:

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo