Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima ważna dla przyrody, dla biznesu mniej

Monika Kaczyńska
Andrzej Banas
Zimy będą coraz cieplejsze, ale jeszcze za wcześnie, by żegnać się z mrozem i śniegiem. To dobrze, bo dodatnie temperatury cały rok oznaczają kłopoty .

Eksperci są zgodni - cieplejsze zimy stały się faktem.  Ale nie oznacza to, że możemy już pozbywać się ciepłych płaszczy i czapek.- Średnie temperatury będą wyższe - przyznaje prof. Jacek Leśny z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Będą się jednak raz na jakiś czas zdarzały zimy bardzo mroźne jak ta kilka lat temu, kiedy do kwietnia leżał śnieg. Także w pozostałych latach w zimie będziemy mieli do czynienia z ujemnymi temperaturami i śniegiem, choć takich dni będzie mniej, a i mrozy będą słabsze.

Zimowe, bezśnieżne  dni z dodatnią temperaturą wywołują mieszane uczucia. Pozwalają co prawda zaoszczędzić na ogrzewaniu, z drugiej wielu z nas tęskni za coraz rzadziej zdarzającym się białym  Bożym Narodzeniem. Narzekają też amatorzy sportów zimowych i ci, którzy na nich zarabiają. Na szczęście śnieg spadł i poprawił im humory.

Wśród wielkopolskich firm tą, dla której mroźna, śnieżna zima oznacza zyski, jest Kopalnia Soli w Kłodawie.  - Wydobycie dostosowuje się do zapotrzebowania - wyjaśnia Janusz Kołodziejski, dyrektor ds. marketingu kopalni. - Gdy to ostatnie jest niewielkie, z jednej strony tworzy się zapasy, które trzeba magazynować, z drugiej i tak trzeba ponosić koszty funkcjonowania kopalni. Wynik ekonomiczny jest więc gorszy.

Dla Janusza Kołodziejskiego śnieg za oknem to  bardzo miły widok. Jednak tylko pod warunkiem, że  nie od razu stopnieje.- Żebyśmy byli naprawdę zadowoleni, taka pogoda jak w ostatnich dniach - ze śniegiem i mrozem musiałaby utrzymywać się przez dwa zimowe miesiące - mówi.

O ile więc dostawcy energii czy paliw bez zimy poradziliby sobie całkiem dobrze, o tyle przyrodzie jest ona potrzebna.

Wydawać by się mogło, że niskie temperatury to także okres żniw dla dostawców energii. W tym przypadku sprawa nie jest jednak taka prosta.

- W okresach mroźnej zimy, z jaką mamy do czynienia w ostatnich dniach, następuje wzrost poboru energii przez klientów - przyznaje Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enei. -  Dla nas, jako sprzedawcy energii, taki nieplanowany wzrost wiąże się równocześnie z koniecznością dodatkowego zakupu prądu na rynku hurtowym lub jej rozliczenia na rynku bilansującym. Te same warunki pogodowe powodują, że ceny hurtowe na rynku bieżącym są wysokie. W efekcie zwiększona sprzedaż nie przekłada się wprost na poprawę naszych wyników finansowych - wyjaśnia.

PGNiG co prawda także notuje większą sprzedaż gazu, zużywanego do ogrzewania budynków, jednak niekoniecznie oznacza to dla firmy większy zarobek. Sprzedaż gazu do ogrzewania wciąż odbywa się po cenach regulowanych.

- W tych warunkach wzrost sprzedaży nie musi być równoznaczny ze wzrostem zysku - informuje biuro prasowe PGNiG.

O ile więc dostawcy energii czy paliw bez zimy poradziliby sobie całkiem dobrze, o tyle przyrodzie jest ona potrzebna.

- Spora część roślin rosnących w naszych szerokościach geograficznych potrzebuje do rozwoju okresu niskich temperatur - zwraca uwagę Jacek Leśny. - Jeśli ich nie będzie, będą rosły słabiej, aż w końcu zginą.

Jak podkreśla, dotyczy to zarówno roślin dziko rosnących, na przykład w lasach, ale też uprawnych.  

- Zboża ozime wykorzystują dwa okresy wegetacji - jesień i wiosnę. Pomiędzy nimi mają stan spoczynku  - wyjaśnia Leśny. - Jeśli zimą temperatury odpowiednio nie będą spadały, nie będzie mowy o ich uprawie. A one są bardziej odporne na susze niż zboża jare.

Jak podkreśla, w rolnictwie można jeszcze liczyć na interwencję człowieka,  np. opracowanie nowych odmian. Jednak jeśli chodzi o lasy, możliwości ludzkiej interwencji są już znacznie mniejsze. - Ich znikanie, a do tego prowadziłby brak zim, dramatycznie zubożyłoby środowisko - mówi Leśny.  - Skutki byłyby tragiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski