Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w SOR-ach. Nie każdy pacjent otrzyma tam pomoc. Kto zostanie odesłany?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Pacjent, który zgłosi się na SOR, ale jego stan nie będzie nagły czy zagrażający jego życiu, już na etapie tzw. triażu będzie mógł być odesłany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bez konsultacji z lekarzem dyżurnym
Pacjent, który zgłosi się na SOR, ale jego stan nie będzie nagły czy zagrażający jego życiu, już na etapie tzw. triażu będzie mógł być odesłany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, bez konsultacji z lekarzem dyżurnym Adam Jastrzębowski
Nie każdy pacjent, który zgłosi się na SOR, otrzyma w nim pomoc. Część z nich zostanie odesłana do POZ-ów lub tzw, wieczorynek. Takie zmiany chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia.

Zmiany w SOR-ach. Nie każdy pacjent otrzyma tam pomoc

Temat zatłoczonych SOR-ów to już niemal codzienność. Złoszczą się na to pacjenci, ale też pracujący na SOR-ach personel medyczny.

Lekarze wielokrotnie podkreślają, że SOR jest miejscem, do którego powinni zgłaszać się pacjenci w stanach nagłych. Mimo to wciąż wiele osób z kaszlem czy gorączką przyjeżdża na SOR w nocy lub w dni wolne od pracy.

Wkrótce ma to się jednak zmienić. Wszystko za sprawą projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

Jak wynika z dokumentu, pacjent, który zgłosi się na SOR, ale jego stan nie będzie nagły czy zagrażający jego życiu, już na etapie tzw. triażu będzie mógł być odesłany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. I to bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem dyżurnym SOR-u.

- Taka koncepcja działa już w niektórych miejscach, w tym u nas, ponieważ dysponujemy wieczorynką w tym samym budynku, w którym jest SOR. Ale to ma sens tylko wtedy, kiedy wieczorynka posiada zaplecze diagnostyczne. W innym przypadku pacjent będzie odbijał się od drzwi do drzwi, bo nie będzie miał możliwości wykonania np. tomografii czy rentgenu - mówi Lesław Lenartowicz, dyrektor Centrum Medycznego HCP.

Jak się okazuje, docelowo resort zdrowia chce, by od przyszłego roku przy każdym SOR-ze działała wieczorynka. Projekt nowelizacji rozporządzenia jest obecnie na etapie konsultacji.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski