Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w teleporadach: Niektórzy pacjenci będą mogli osobiście przyjść do lekarza. Jest nowe rozporządzenie

NM
Nowe rozporządzenie dotyczące udzielania teleporad wprowadza zmiany dla pacjentów. Dzięki temu część z nich nie będzie musiała ograniczać się tylko do telefonicznego kontaktu z lekarzem.
Nowe rozporządzenie dotyczące udzielania teleporad wprowadza zmiany dla pacjentów. Dzięki temu część z nich nie będzie musiała ograniczać się tylko do telefonicznego kontaktu z lekarzem. Pixabay.com
Nowe zasady korzystania z teleporad zostały wprowadzone w poniedziałek, 8 marca wraz z opublikowaniem rozporządzenia ministra zdrowia. Według dokumentu na bezpośredni kontakt z lekarzem będą mogły liczyć osoby chore przewlekle i z podejrzeniem choroby onkologicznej, dzieci do 6. roku życia, ale również ci pacjenci, którzy po prostu chcą być zbadani osobiście.

Nowe rozporządzenie dotyczące udzielania teleporad wprowadza zmiany dla pacjentów. Dzięki temu część z nich nie będzie musiała ograniczać się tylko do telefonicznego kontaktu z lekarzem.

Jak tłumaczył w piątek Adam Niedzielski, minister zdrowia, teleporady były nadużywane przez niektórych pacjentów i właśnie dlatego potrzebne były zmiany w tej kwestii.

- Niesie to negatywne konsekwencje dla funkcjonowania społeczeństwa, dlatego zdecydowałem się na ograniczenie teleporad
- mówił minister zdrowia.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Nowe rozporządzenie mówi o kilku grupach pacjentów, którzy zostaną wyłączeni z teleporad.

- Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej

- informował minister Adam Niedzielski.

Oprócz tego, zgodnie z rozporządzeniem, teleporada nie może być stosowana "podczas pierwszej wizyty realizowanej przez lekarza, pielęgniarkę lub położną POZ, wskazanych w deklaracji wyboru".

Polska zainwestuje w produkcję szczepionek:

od 16 lat

Co więcej, osoby przewlekle chore, w przypadku gdy ich stan się pogorszył lub nastąpiły zmiany objawów, wówczas także muszą kontaktować się z lekarzem bez stosowania teleporady. Podobnie jest w przypadku osób, u których występuje podejrzenie choroby nowotworowej.

Z wyłącznie bezpośredniego kontaktu z lekarzem korzystać mają też dzieci do 6. roku życia. Wyjątek stanowią wizyty kontrolne. Te, zgodnie z nowym rozporządzeniem mogą odbywać się bez tzw. badania fizykalnego, a więc w ramach teleporady.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

- Nowe regulacje podwyższają dolną granicę wieku do szóstego roku życia, gdzie teleporada nie będzie standardem. Dziecko nie zawsze potrafi poprawnie opisać swoje objawy, co sprawia, że zachodzi konieczność badania na miejscu

- podkreślał na piątkowej konferencji minister Niedzielski.

Osobista wizyta u lekarza dla każdego?

Ja wynika z rozporządzenia, nie tylko pacjenci z wyżej wymienionych grup będą mogli korzystać z osobistego badania w gabinecie lekarskim. Będzie mógł to zrobić praktycznie każdy, ponieważ zgodnie z nowym dokumentem w przypadku gdy pacjent albo jego opiekun ustawowy nie wyrazi zgody na realizację świadczenia w formie teleporady, będzie on mógł skorzystać z bezpośredniej wizyty.

Wyjątkiem w tym przypadku mają być jednak osoby, którym lekarz ma wystawić receptę lub zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. A także pacjenci potrzebujący zaświadczenia. Tego typu sprawy należy załatwiać przez teleporadę.

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu mają wejść w życie już w poniedziałek, 15 marca.

Koronawirusa można przechorować w warunkach domowych. Dotyczy to pacjentów bezobjawowych i skąpoobjawowych, u których wykryto COVID-19. O ile w przypadku tych pierwszych przyjmowanie leków nie jest konieczne, to pacjenci, którzy wykazują objawy, otrzymują od lekarzy rodzinnych wskazania, jak się leczyć. Rozmawiamy o tym z dr Violettą Fiedler-Łopusiewicz, lekarzem POZ. Zwraca ona uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, m.in. by nie stawiać znaku równości między lekami z paracetamolem a np. ibuprofenem. To leki o kompletnie różnym zastosowaniu!Przejdź do następnego slajdu ------->

Sprawdź metody lekarzy rodzinnych na koronawirusa. Te leki i...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski