Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w USC, ale od marca

Elżbieta Bielewicz
Przy pierwszej rejestracji bezpłatnie otrzymamy tylko jeden odpis aktu urodzenia czy zgonu. Nowe dowody osobiste bez informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu, wzroście.

Nie wszystkie zmiany zapowiadane w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego weszły w życie 1 stycznia 2015. M.in. liberalizację przepisów dotyczących ślubów, nowe dowody osobiste, czy nadawania dzieciom obco brzmiących imion przesunięto w czasie.

- Z nowym rokiem zaczęła obowiązywać zasada, w myśl której przy pierwszej rejestracji otrzymuje się bezpłatnie tylko jeden odpis aktu urodzenia, zgonu, czy małżeństwa - informuje Ewa Korach, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego w Kaliszu. - Za każdy kolejny taki dokument trzeba zapłacić: za odpis skrócony- 22 złote, za odpis zupełny 33- złote. Pozostałe zmiany zaczną funkcjonować od 1 marca. Te dwa miesiące zwłoki to dodatkowy czas na wdrożenie nowego systemu. Potem będzie jeszcze obowiązywać 6-miesięczny okres przejściowy.

Z kolei od 1 marca ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego (w miejscu, które gwarantuje zachowanie doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwo uczestników), ale trzeba będzie za to zapłacić 1 tys. zł. Ponadto rodzice będą mogli nadawać dzieciom również imiona obce.

Od 1 marca wydawane będą także nowe dowody osobiste, już bez informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu czy wzroście, a także bez zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu. Wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju. Będzie także możliwość elektronicznego przesłania wniosku o wydanie dowodu.

- Prawdziwa rewolucja czeka nas jednak w związku z elektroniczną rejestracją aktów stanu cywilnego oraz udostępnianiem odpisów tych dokumentów w dowolnym urzędzie stanu cywilnego - dodaje Ewa Korach. - Jak na razie baza rejestrów jest pusta. Ponieważ nie jest możliwy transfer danych. Będziemy starać się zapełniać tę bazę jak najszybciej ale jedynie o akta sporządzane na bieżąco w 2015 roku. Na wprowadzenie innych z lat minionych ustawodawca przewiduje 20 lat.

Tak więc na pewno dłużej będziemy czekać na uzyskanie potrzebnego dokumentu. Np. w przypadku zawierania małżeństwa potrzebne są odpisy aktów urodzenia małżonków. Do 1 marca obowiązkiem młodych jest takie odpisy dostarczyć i sprawa załatwiana jest ,,od reki". Po tym terminie będzie to obowiązek USC.

- Problem powstanie wtedy, gdy np. taki akt trzeba będzie ściągnąć z Poznania, bo baza danych jest pusta - tłumaczy Ewa Korach. - Najpierw trzeba więc będzie wysłać zlecenie do odpowiedniego USC, który będzie miał 10 dni na wprowadzenie potrzebnych nam danych. I dopiero potem będziemy mogli wydrukować je z systemu.

W 2015 r. nie zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy. MSW uznało, że zameldowanie jest potrzebne choćby np. do organizowania wyborów.

ZiemiaKaliska.com.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski