Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo Poznań: Orzeł Grom na wolności. Odleciał z ogrodu zoologicznego [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Grom ma pomóc w odbudowie populacji orła przedniego. W Polsce tych ptaków jest tylko 35 par
Grom ma pomóc w odbudowie populacji orła przedniego. W Polsce tych ptaków jest tylko 35 par Zoo Poznań
Orzeł przedni "Grom", urodzony w Zoo Poznań to teraz wolny, dziki ptak.

- Naszą największą radością jest dzień gdy zwierzęta, które u nas przebywają zostają wypuszczone na wolność - mówią pracownicy poznańskich ogrodów zoologicznych.

Niestety, dzieje się tak bardzo rzadko. Zwierzęta, które trafiają do zoo nie są w stanie poradzić sobie w swoim naturalnym środowisku. Urodzone i wychowane w niewoli nie potrafią zdobywać same pożywienia a kontakt z innymi ssakami może być dla nich bardzo niebezpieczny.

Zdarza się jednak inaczej. Urodzony w Nowym Zoo orzeł przedni wraz z początkiem kwietnia został wypuszczony na wolność.

- Takie wydarzenie to ogromna radość dla nas. Naszym zadaniem nie jest odławianie dzikich zwierząt, wręcz przeciwnie. Zapewniamy im warunki zbliżone do tych naturalnych - przyznaje Małgorzata Chodyła, rzecznik poznańskich ogrodów zoologicznych.

Grom przyszedł na świat 11 kwietnia 2015 roku. Jego matką jest orlica pochodząca z Niemiec, a ojcem Fin. - Grom od samego początku miał maksymalnie ograniczony kontakt z ludźmi. Wychowywali go rodzice. My obserwowaliśmy ptaki przez specjalną kamerę zamontowaną w gnieździe i dorzucaliśmy jedzenie, by same mogły na nie zapolować - mówi M. Chodyła.
Eksperymentalny projekt nie udałby się bez wsparcia Nadleśnictwa Rajgród na Podlasiu, gdzie orzeł został wysłany w listopadzie, gdy już sam potrafił latać. Tam w specjalnej wolierze adaptacyjnej leśnicy obserwowali ptaka przez kilka miesięcy.

- Komitet Ochrony Orłów wyszedł z inicjatywą reintrodukcji ptaka w miejsca, gdzie kiedyś występował. Dlatego 25 listopada orzeł trafił do Nadleśnictwa Rajgród - mówi Karol Chodkiewicz, zastępca nadleśniczego.

Orzeł przedni jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Grom ma pomóc w odbudowie populacji tych ptaków, których w Polsce jest zaledwie 35 par. - Małe orły stają się lotne 50 dni po wykluciu, a na wiosnę opuszczają gniazdo by założyć swoje - opowiada rzecznik poznańskiego zoo.

Z początkiem wiosny zdecydowano się wypuścić Groma na wolność. Naukowcy założyli mu nadajnik GPS dzięki któremu codziennie nadzorują gdzie Grom się przemieszcza.

- Wiadomo, że nasz orzełek znajduje się w okolicy Nadleśnictwa. To dobrze. Widać, że żyje, przemieszcza się- mówi Małgorzata Chodyła.

A w Nowym Zoo na dniach ma wykluć się następny orzeł przedni. On także zostanie wypuszczony na wolność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski